Akarboz (Acarbose)

Hayvan Sahipleri İçin Bilgiler
Antidiyabetik Ajan

Veteriner: Yok. İnsan: 25 mg, 50 mg ve 100 mg tabletler. Bileşik dozaj formları mevcut olabilir.

Anahtar bilgiler

 • En iyi sonucu almak için beslemeden hemen önce akarboz verin.
 • İshal ve/veya gaz en olası yan etkilerdir.
 • Akarboz, özellikle hayvan kan şekerini düşüren başka ilaçlar (örneğin, insülin) aldığında düşük kan şekerini kötüleştirebilir. Hayvanınızı düşük kan şekeri belirtileri açısından izleyin: nöbetler (konvülsiyonlar), çökme (bayılma), arka bacak zayıflığı veya felç, kas seğirmesi, dengesizlik, yorgunluk, enerji eksikliği veya depresyon. Bu belirtilerden herhangi biri meydana gelirse, derhal veterinerinizi arayın.
 • Bu ilacın en yüksek etkisini görmesi iki hafta kadar sürebilir.

Bu ilaç nasıl faydalıdır?

Akarboz, yemekten sonra kan şekeri seviyelerinde ani yükselmeyi önlemek için bağırsak tarafından emilen şeker miktarını yavaşlatarak çalışır. Bu ilaç, şeker hastalığı olan köpekleri ve kedileri tedavi etmek için faydalı olabilir ve genellikle diğer ilaçlarla (örneğin, insülin) birleştirilir. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) bu ilacı insanlarda kullanım için onayladı, ancak hayvanlarda kullanım için resmi olarak onaylanmadı. FDA, veteriner hekimlerin bu ilacı içeren ürünleri farklı türlerde veya belirli durumlarda diğer koşullar için reçete etmesine izin verir. Siz ve veterineriniz bu ilacın neden en uygun seçim olduğunu tartışabilirsiniz.

Bu ilacın güvenli bir şekilde verilip verilemeyeceğini görmek için veterinerime ne söylemeliyim?

Bu ilacın hayvanınızda ne kadar iyi çalışacağını birçok şey etkileyebilir. Birlikte en iyi tedavi kararlarını verebilmeniz için aşağıdakileri veterinerinizle tartıştığınızdan emin olun.

 • Diğer ilaçlar akarboz ile etkileşime girebilir, bu nedenle hayvanınıza hangi ilaçları (vitaminler, takviyeler veya bitkisel tedaviler dahil) verdiğinizi, her birine verdiğiniz miktar ve süre de dahil olmak üzere veterinerinize ve eczacınıza söyleyin.
 • Veterinerinize, hayvanınızın şu anda sahip olabileceği veya geçmişte sahip olabileceği herhangi bir durum veya hastalık hakkında bilgi verin.
 • Hayvanınız geçmişte aynı hastalık veya durum için tedavi gördüyse, veterinerinize tedaviyi ve ne kadar işe yarayıp yaramadığını söyleyin.
 • Hayvanınız hamileyse veya emziriyorsa, bu ilacı kullanmanın riskleri hakkında veterinerinizle konuşun. Akarboz, hamilelik sırasında kullanımı güvenli görünmektedir.
 • Veterinerinize ve eczacınıza, hayvanınızın geçmişte geliştirdiği ilaç yan etkileri (alerjik reaksiyonlar, iştahsızlık, ishal, kaşıntı, saç dökülmesi dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını ne kadar sürede öğreneceğim ve bu ilacın etkileri ne kadar sürecek?

Herhangi bir etki görmeden önce bu ilaç birkaç doz alır. İlacın tam etkileri, hayvanınız onu birkaç hafta boyunca tutarlı bir şekilde alıncaya kadar belirgin olmayabilir. Bununla birlikte, klinik belirtilerde dışa doğru herhangi bir iyileşme görmeyebilirsiniz, bu nedenle veterinerinizin ilacın uygun şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek için daha fazla test yapması gerekebilir.

Bu ilacın etkileri kısa ömürlüdür, yani hayvanınızın böbrek ve/veya karaciğer fonksiyonlarında azalma varsa faydaları uzayabilir, ancak 24 saat içinde çalışmayı bırakacaklardır.

Bu ilaç ne zaman kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmamalıdır?

Hiçbir ilaç tüm hastalarda %100 güvenli değildir, ancak veterineriniz bu ilacı hayvanınızda kullanmakla ilgili özel endişelerinizi sizinle görüşecektir.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda KULLANILMAMALIDIR:

 • Bu ilaca karşı alerjik olanlar.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı, kolonda ülserler, gıdaları veya besinleri sindirmede veya emmede önemli sorunları olan kronik bağırsak hastalığı, bağırsak tıkanması (tam veya kısmi) gibi bazı bağırsak rahatsızlıklarında ve iyonda çok fazla bağırsak gazı oluşumunun zararlı olacağı durumlarda hastaya.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda DİKKATLİ KULLANILMALIDIR:

 • Böbrek veya karaciğer hasarı olan.

Hayvanınız bu koşullardan herhangi birine sahipse, veterinerinizle potansiyel riskler ve faydalar hakkında konuşun.

Bu ilacın yan etkileri nelerdir?
Yaygın ancak ciddi olmayan yan etkiler şunlardır:

 • Kediler: aşırı bağırsak gazı (şişkinlik), yumuşak dışkı ve ishal.
 • Köpekler: ishal ve kilo kaybı.

Şiddetli olmadıkça, kötüleşmedikçe veya sorun olmaya devam etmedikçe, bu belirtilerden herhangi birini görürseniz aşırı endişelenmenize gerek yoktur. Bu olursa veterinerinize başvurun.

Ciddi olabilen veya ciddi bir soruna işaret eden yan etkiler:
Nöbetler (kasılmalar), çökme (bayılma), arka bacakta güçsüzlük veya felç, kas seğirmesi, dengesizlik, yorgunluk, enerji eksikliği veya depresyon. Bunların hepsi hipoglisemi (çok düşük kan şekeri) ile ilişkili belirtiler olabilir ve çok ciddi olabilir.

Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, derhal veterinerinize başvurun.

Hayvanım bu ilacı çok fazla alırsa (aşırı doz), ne yapmalıyım?

Tek seferlik akarboz doz aşımının aşırı gaz ve ishale neden olması olası değildir. Kan şekerini düşüren diğer ilaçlar da verildiğinde, aşırı dozdan sonra kan şekeri düşüklüğü mümkündür. Doz aşımına tanık olursanız veya şüphelenirseniz, tavsiyesi için veterinerinizle veya bir hayvan zehiri kontrol merkeziyle iletişime geçin.

Bu ilaç nasıl verilmelidir?

Bu ilacın işe yaraması için, tam olarak veterinerinizin reçete ettiği şekilde verin. İlacı doğru şekilde verdiğinizden emin olmak için her zaman reçete etiketini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

 • Akarboz, beslenmeden hemen önce verildiğinde en etkilidir; Tabletler, hayvanınızı ilacı almaya teşvik etmek için ezilebilir veya favori bir mamasına yerleştirilebilir, ancak bu ilaç diyabetik hastalarda kullanıldığı için, bu amaçla kullanılabilecek herhangi bir gıdayı veteriner hekime onaylatın.
 • Hayvanınızın ilacı almasını sağlamakta güçlük çekiyorsanız, doz ayarlamaya yardımcı olacak ve ilaç süresinin stresini azaltacak ipuçları için veterinerinizle veya eczacınızla iletişime geçin.
 • Bu ilaç çeşitli sürelerde verilebilir. Veterinerinizin bu ilacı ne kadar süreyle vermeye devam etmenizi istediğini anladığınızdan emin olun. Tedavi tamamlanmadan önce reçeteli yeniden doldurma gerekebilir. Bu ilacı kesmeden önce, kullanımına devam etmek için önemli nedenler olabileceğinden, veterinerinizle konuşun.

Bu ilacın bir dozunu vermeyi unutursam ne yapmalıyım?

Bir dozu atlarsanız, bekleyin ve bir sonraki öğünden önce verin. Fazladan bir doz vermeyin.

Bu ilacı nasıl saklamalıyım?

Bu ilacı orijinal reçeteli şişede veya onaylanmış bir dozaj hatırlatıcı (yani hap hatırlatıcı) kabında oda sıcaklığında saklayın; nemden koruyun. Çocuklardan ve diğer hayvanlardan uzak tutunuz.

Veteriner hekiminiz veya eczacınız hayvanınız için özel bir formülasyon yaptıysa (bileşikleştirdiyse), ürünün saklama önerilerine ve son kullanma tarihine uyun.

Bu ilacı kullanmak benim, ailem veya diğer hayvanlar için tehlikeli olabilir mi?

Alerjiniz olmadıkça bu ilacı kullanırken özel bir önlem alınması gerekmez. Herhangi bir ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Hepsini kullanmazsam bu ilacı nasıl atmalıyım?

Bu ilacı tuvalete atmayın veya lavaboda yıkamayın. Bir topluluk uyuşturucu "geri alma" programı varsa, bu seçeneği kullanın. Geri alma programı yoksa, ilacı kahve telvesi veya kedi kumu ile karıştırın (çocuklar ve hayvanlar için istenmeyen ve çöpünüzü karıştırabilecek insanlar tarafından tanınmaz hale getirmek için), karışımı ağzı kapalı bir plastik torbaya koyun. dışarı sızdırmaktan ve çantayı normal çöple birlikte atmak.

Kalan ilaçları ileride kullanmak üzere saklamayın veya kullanması için başkalarına vermeyin.

Bu ilaç için başka hangi bilgiler önemlidir?
Bu ilacın kullanımına bazı hayvan yarışmalarında izin verilmeyebilir. Bu ilaç verilirken hayvanınızı bir yarışmaya sokmadan önce kuralları ve düzenlemeleri kontrol edin.

Bu ilaçla ilgili başka sorularınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Bu bilgi sayfası, bu ilaç için mevcut tüm bilgileri içermez ve FDA Veterinerlik Merkezi tarafından incelenmemiştir. Bu sayfa, sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bu ilaç hakkında başka sorularınız varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Veteriner Hekimlere Özel Bilgiler

Önemli Başlıklar

 • Yemekten sonra bağæırsaktan emilen glikoz oranını ve miktarını azaltan antihiperglisemik ajan; hafif hiperglisemili köpeklerde ve kedilerde faydalı olabilir; diabetes mellitus tedavisi için tek tedavi olarak kullanıldığında etkili olma olasılığı düşüktür

 • Kontrendikasyonlar arasında ilaca karşı bilinen aşırı duyarlılık, diyabetik ketoasidoz, iltihaplı bağırsak hastalığı, kolonik ülseras

Devamını görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.