Alcaftadine

Hayvan Sahiplerinin Billmesi Gerekenler

Alcaftadine (Oftalmik)

Bu bilgi sayfası, bu ilaç için mevcut tüm bilgileri içermez ve FDA Veterinerlik Merkezi tarafından incelenmemiştir. Bu sayfa, sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bu ilaç hakkında başka sorularınız varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Anahtar Bilgiler

 • Alerjilerin neden olduğu gözlerin kaşınması için günde 1 ila 2 kez kullanılır.
 • İlacın kontaminasyonunu önlemek için tavsiye edildiği şekilde kullanın. Kullanılmadığı zaman kapağı sıkıca kapalı tutun.
 • Bu ilacı uyguladıktan sonra göze başka herhangi bir ilaç uygulamadan önce 5 dakika bekleyin.
 • Buzdolabında veya oda sıcaklığında nem ve güneş ışığından uzakta saklayınız; dondurmayın. Renk değişirse, bulanıklaşırsa veya çözeltide parçacıklar görülürse kullanmayın.

Bu ilaç nasıl faydalıdır?

Alcaftadine, hayvanlarda şiddetli göz alerjileri için günde 2 kez Ito kullanılır. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi), bu ilacın insanlarda alerjik konjonktivit için kullanımını onayladı, ancak bu ilacın hayvanlarda kullanımını onaylamadı. FDA, veteriner hekimlerin bu ilacı içeren ürünleri farklı türler veya belirli durumlarda diğer koşullar için reçete etmesine izin verir. Siz ve veterineriniz bu ilacın neden en uygun seçim olduğunu tartışabilirsiniz.

Bu ilacın güvenli bir şekilde verilip verilemeyeceğini görmek için veterinerime ne söylemeliyim?

Bu ilacın hayvanınızda ne kadar iyi çalışacağını birçok şey etkileyebilir. Birlikte en iyi tedavi kararlarını verebilmeniz için aşağıdakileri veterinerinizle tartıştığınızdan emin olun. 

 • Diğer ilaçlar bu ilaçla etkileşime girebilir, bu nedenle hayvanınıza hangi ilaçları (diğer göz ilaçları, vitaminler, takviyeler veya bitkisel tedaviler dahil) verdiğinizi, her birine verdiğiniz miktar ve süre de dahil olmak üzere veterinerinize ve eczacınıza bildirdiğinizden emin olun.
 • Veterinerinize, hayvanınızın şu anda sahip olabileceği veya geçmişte sahip olabileceği herhangi bir durum veya hastalık hakkında bilgi verin.
 • Hayvanınız geçmişte aynı hastalık veya durum için tedavi gördüyse, veterinerinize tedaviyi ve ne kadar işe yarayıp yaramadığını söyleyin.
 • Hayvanınız hamileyse veya emziriyorsa, bu ilacı kullanmanın riskleri hakkında veterinerinizle konuşun.
 • Veterinerinize ve eczacınıza, hayvanınızın geçmişte geliştirdiği ilaç yan etkileri (alerjik reaksiyonlar, iştahsızlık, ishal, kaşıntı, saç dökülmesi dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını ne kadar sürede öğreneceğim ve bu ilacın etkileri ne kadar sürecek?

Bu ilaç, hayvanınızın 2 saat içinde daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Bu süreden sonra hayvanınızın klinik belirtileri düzelecektir. Bu ilacın etkileri kısa sürelidir, yani 24 saat içinde çalışmayı bırakacaklardır.

Bu ilaç ne zaman kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmamalıdır?

Hiçbir ilaç tüm hastalarda %100 güvenli değildir, ancak veterineriniz bu ilacı hayvanınızda kullanmakla ilgili özel endişelerinizi sizinle görüşecektir.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda KULLANILMAMALIDIR :

 • Buna alerjisi olan ya da onun gibi ilaçlar.

Bu ilaç şu durumlarda DİKKATLİ KULLANILMALIDIR :

 • Hamile veya emziren hayvanlar.

Hayvanınız bu durumlardan herhangi biriyle eşleşirse, veterinerinizle potansiyel riskler ve faydalar hakkında konuşun.

Bu ilacın yan etkileri nelerdir?

Genellikle ciddi olmayan yan etkiler şunlardır:

 • Gözlerde hafif batma, tahriş veya kızarıklık.
 • Burun akması.

Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse, kötüleşiyorsa veya sorun olmaya devam ediyorsa, veterinerinizle iletişime geçin.

Ciddi olabilen veya ciddi bir soruna işaret eden yan etkiler:

 • Zahmetli veya gürültülü nefes alma veya boğazın şişmesi, bu ilaca karşı ciddi bir alerjik reaksiyona işaret edebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, derhal veterinerinize başvurun.

Hayvanım bu ilacı çok fazla alırsa (aşırı doz), ne yapmalıyım?

Göz ilacı olarak kullanıldığında, alcaft adine doz aşımı olası değildir, ancak hayvanınız ilacı yerse yan etkiler veya toksik etkiler oluşabilir. Bu olursa, daha fazla tavsiye için veterinerinize veya bir hayvan zehiri kontrol merkezine başvurun.

Bu ilaç nasıl verilmelidir?

Bu ilacın işe yaraması için, tam olarak veterinerinizin reçete ettiği şekilde verin. İlacı doğru şekilde verdiğinizden emin olmak için her zaman reçete etiketini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

 • Bu ilacı uygulamadan önce ellerinizi yıkayınız.
 • Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna veya hayvanınızın gözüne veya başka bir yüzeye dokunmasına izin vermeyin.
 • Göz damlasını verdikten sonra hayvanınızın yüzünde herhangi bir kalıntı kalırsa, nemli bir bez veya mendil ile nazikçe silin.
 • Hayvanınıza 1'den fazla göz ilacı veriyorsanız, bir sonrakini vermeden önce her ilaç arasında 5 dakika bekleyin. Damlaların göze emilmesini sağlamak için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.
 • İlacın uygulanmasında zorluk çekiyorsanız veya hayvanınız tedaviyi kabul etmiyorsa, uygulama ve ilaç süresinin stresini azaltma konusunda yardımcı olacak ipuçları için veterineriniz veya eczacınızla iletişime geçin.
 • Bu ilaç çeşitli sürelerde verilebilir. Veterinerinizin bu ilacı ne kadar süreyle vermeye devam etmenizi istediğini anladığınızdan emin olun. Tedavi tamamlanmadan önce reçeteli yeniden doldurma gerekebilir. Bunu durdurmadan önce 

kullanmaya devam etmek için önemli nedenler olabileceğinden, veterinerinizle konuşun.

Bu ilacın bir dozunu vermeyi unutursam ne yapmalıyım?

Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız zaman verin, ancak bir sonraki dozun zamanına yakınsa, unuttuğunuz dozu atlayın ve bir sonraki planlanan zamanda verin. Bundan sonra, normal doz programına geri dönün. İki katına çıkarmayın veya ekstra doz vermeyin.

Bu ilacı nasıl saklamalıyım?

 • Bu ilacı orijinal reçeteli şişede veya onaylanmış bir dozaj hatırlatma kabında oda sıcaklığında ve ışıktan koruyarak saklayın.
 • Veteriner hekiminiz veya eczacınız hayvanınız için özel bir formülasyon yaptıysa (bileşikleştirdiyse), ürünün saklama önerilerine ve son kullanma tarihine uyun.
 • Çocuklardan ve diğer hayvanlardan uzak tutunuz.

Bu ilacı kullanmak benim, ailem veya diğer hayvanlar için tehlikeli olabilir mi?

Bu ilaca veya onun gibi diğer ilaçlara alerjiniz olmadıkça, bu ilacı kullanırken özel bir önlem alınması gerekmez. Herhangi bir ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Hepsini kullanmazsam bu ilacı nasıl atmalıyım?

 • Bu ilacı tuvalete atmayın veya lavaboda yıkamayın. Bir topluluk uyuşturucu "geri alma" programı varsa, bu seçeneği kullanın. Geri alma programı yoksa, ilacı kahve telvesi veya kedi kumu ile karıştırın (çocuklar ve hayvanlar için istenmeyen ve çöpünüzü karıştırabilecek kişiler tarafından tanınmaz hale getirmek için), karışımı ağzı kapalı bir plastik torbaya koyun. dışarı sızdırmaktan ve çantayı normal çöple birlikte atmak.
 • Kalan ilaçları ileride kullanmak üzere saklamayın veya kullanması için başkalarına vermeyin.
 • Kalan ilaçları ileride kullanmak üzere saklamayın veya kullanması için başkalarına vermeyin.
 • Bu ilaç için başka hangi bilgiler önemlidir?
 • Bu ilacın kullanımına bazı hayvan yarışmalarında izin verilmeyebilir. Bu ilaç verilirken hayvanınızı bir yarışmaya sokmadan önce kuralları ve düzenlemeleri kontrol edin.

Veteriner Hekimlere Özel Bilgiler

Önemli Başlıklar

 • Histamin-1 reseptör antagonisti ve mast hücre stabilizatörü
 • Alerjik konjonktivit için endikedir
 • Gözde yanma, batma ve tahrişe neden olabilir

Kullanım Sahası / Endikasyonlar

Alcaftadine, alerjik konjonktivitin klinik belirtilerini hafifletmek için hayvanlarda kullanılabilir. Hayvanlarda klinik etkinlik ve tolere edilebilirliğe ilişkin hiçbir rapor yayınlanmamıştır.

Farmakoloji

Alcaftadin, bir hista

Devamını görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.