Alendronate

Hayvan Sahipleri İçin Bilgiler

Bu bilgi sayfası, bu ilaç için mevcut tüm bilgileri içermez ve FDA Veterinerlik Merkezi tarafından incelenmemiştir. Bu sayfa, sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bu ilaç hakkında başka sorularınız varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Anahtar Bilgiler

 • Alendronat aç karnına su ile verilmelidir. Gıda, ilacın emilmesini engelleyebilir ve bu nedenle çalışmamasına neden olabilir. Doz verildikten sonra en az 30 dakika yiyecek vermeyiniz. Boğaz veya yemek borusu sorunları olasılığını azaltmak için dozlamadan sonra hayvanlara su içirmeye çalışın.
 • Eğer hayvan ilacı aldıktan sonra kusarsa veya hastalanırsa, ilacı aldıktan sonra yürümeyi, egzersiz yapmayı veya hayvanınızla oynamayı, onu su içmeye teşvik etmeyi veya dudaklarını yağlamayı deneyin.
 • Alendronat birçok hayvanda kullanılmamıştır. Olası yan etkiler arasında kusma, iştahsızlık, boğaz veya yemek borusu ülserleri ve yaraları veya kemik ağrısı yer alır.

Bu ilaç nasıl faydalıdır?

Köpeklerde ve kedilerde alendronat, kanında çok fazla kalsiyum bulunan hayvanları tedavi etmek için veya bazı kemik kanseri türlerinin tedavisinin bir parçası olarak kullanılabilir. Kedilerde, kedi odontoklastik resorptif lezyonlar (FORL'ler) adı verilen bir diş durumunun tedavisine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Alendronat vücuttaki kemik kaybını yavaşlatarak çalışır. Bu ilacın araştırılmakta olan kanser hücreleri üzerinde başka etkileri de olabilir. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) bu ilacı insanlarda kullanım için onaylamıştır ancak hayvanlarda kullanım için resmi olarak onaylanmamıştır. FDA, veterinerlerin bu ilacı içeren ürünleri farklı türlerde veya belirli durumlarda diğer koşullar için reçete etmesine izin verir. Siz ve veterineriniz bu ilacın neden en uygun seçim olduğunu tartışabilirsiniz. 

Bu ilacın güvenli bir şekilde verilip verilemeyeceğini görmek için veterinerime ne söylemeliyim?

Bu ilacın hayvanınızda ne kadar iyi çalışacağını birçok şey etkileyebilir. Birlikte en iyi tedavi kararlarını verebilmeniz için aşağıdakileri veterinerinizle tartıştığınızdan emin olun.

 • Diğer ilaçlar alendronat ile etkileşime girebilir, bu nedenle hayvanınıza hangi ilaçları (vitaminler, takviyeler veya bitkisel tedaviler dahil) verdiğinizi, her birine verdiğiniz miktar ve süre de dahil olmak üzere veterinerinize ve eczacınıza bildirdiğinizden emin olun.
 • Veterinerinize, hayvanınızın şu anda sahip olabileceği veya geçmişte sahip olabileceği herhangi bir durum veya hastalık hakkında bilgi verin.
 • Hayvanınız geçmişte aynı hastalık veya durum için tedavi gördüyse, veterinerinize tedaviyi ve ne kadar işe yarayıp yaramadığını söyleyin.
 • Hayvanınız hamileyse veya emziriyorsa, bu ilacı kullanmanın riskleri hakkında veterinerinizle konuşun.
 • Veterinerinize ve eczacınıza, hayvanınızın geçmişte geliştirdiği ilaç yan etkileri (alerjik reaksiyonlar, iştahsızlık, ishal, kaşıntı, saç dökülmesi dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını ne kadar sürede öğreneceğim ve bu ilacın etkileri ne kadar sürecek?

Herhangi bir fayda görmeden önce bu ilaç birkaç doz alır. İlacın tam etkileri, birkaç hafta boyunca tutarlı bir şekilde verilene kadar belirgin olmayabilir, ancak hemen bazı yan etkiler (örneğin, mide rahatsızlığı veya uyku hali) görebilirsiniz.

Hayvanınızın klinik belirtileri, ilacın tam olarak etkili hale gelmesi için geçen süre içinde kademeli olarak iyileşecektir. Bu ilacın etkileri uzun ömürlüdür, yani birden fazla (yani 4 ila 6) hafta sürebilir.

Bu ilaç ne zaman kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmamalıdır?

Hiçbir ilaç tüm hastalarda %100 güvenli değildir, ancak veterineriniz bu ilacı hayvanınızda kullanmakla ilgili özel endişelerinizi sizinle görüşecektir.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda KULLANILMAMALIDIR :

 • Alerjik olanlar.
 • Şiddetli böbrek hastalığı ile.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda DİKKATLİ KULLANILMALIDIR :

 • Yutma güçlüğü veya yemek borusu ile ilgili sorunları olanlar.

Hayvanınız bu koşullardan herhangi birine sahipse, veterinerinizle potansiyel riskler ve faydalar hakkında konuşun.

Bu ilacın yan etkileri nelerdir?

Alendronat köpeklerde veya kedilerde fazla kullanılmamıştır ve yan etkileri iyi bilinmemektedir.

Yaygın ancak ciddi olmayan yan etkiler şunlardır:

 • Kusma ve iştahsızlık. Bu ilaçla birlikte yiyecek verilemediği için, doz verildikten sonra hayvanınızla yürüme, egzersiz yapma veya oynama, su içmeye teşvik etme veya bir doz verdikten sonra dudaklarına tereyağı sürme gibi kusma veya mide problemlerini azaltmak için başka şeyler denenebilir. daha fazla.

Şiddetli olmadıkça, kötüleşmedikçe veya sorun olmaya devam etmedikçe bu belirtilerden herhangi birini görürseniz aşırı endişelenmenize gerek yoktur. Bu olursa veterinerinize başvurun.

Ciddi olabilen veya ciddi bir soruna işaret eden yan etkiler:

 • Boğaz ve yemek borusunda yaralar veya ülserler veya kemik veya çene ağrısı; yemekten sonra aşırı salya, yetersizlik veya kusma.
 • Ağrılı: hareket etmek ya da dokunulmak istemez, acı içinde ağlar ya da acı içinde olmanın diğer belirtilerini gösterir.

Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, derhal veterinerinize başvurun.

Hayvanım bu ilacı çok fazla alırsa (aşırı doz), ne yapmalıyım?

Alendronat doz aşımı ciddi olabilir. Doz aşımına tanık olursanız veya şüphelenirseniz, tavsiyesi için derhal veterineriniz veya hayvan zehiri kontrol merkezinizle iletişime geçin. 24 saat açık olan hayvan zehiri kontrol merkezleri şunlardır: ASPCA Hayvan Zehir Kontrol Merkezi (888-426-4435) ve Pet Zehir YARDIM HATTI (855-764-7661); bu hizmetler için bir danışma ücreti alınır.

Bu ilaç nasıl verilmelidir?

Bu ilacın işe yaraması için, tam olarak veterinerinizin reçete ettiği şekilde verin. İlacı doğru şekilde verdiğinizden emin olmak için her zaman reçete etiketini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

 • Veteriner hekiminiz size talimat vermedikçe tabletleri kırmayın, parçalamayın. 
 • Alendronat aç karnına yemeksiz verilmelidir. Doz verildikten sonra en az 30 dakika boyunca mama verilmemeli, dozu verdikten sonra biraz su (kediler için en az bir çay kaşığı) içirilmeye çalışılmalıdır. Hayvanınız ilacı aldıktan sonra kusarsa veya hastalanırsa, ilacı aldıktan sonra yürümeyi, egzersiz yapmayı veya hayvanınızla oynamayı deneyin; Daha fazla salya salgılamaları için bir doz verdikten sonra su içmeleri veya dudaklarını yağlamaları için onları teşvik edin. Kusma devam ederse, veterinerinize başvurun.
 • Bu ilacın sıvı formları dikkatli bir şekilde ölçülmelidir. Veterineriniz veya eczacınız özel ölçü kaşıkları veya şırıngalar sağlayarak yardımcı olabilir.
 • Hayvanınızın ilacı almasını sağlamakta güçlük çekiyorsanız, doz ayarlamaya yardımcı olacak ve ilaç süresinin stresini azaltacak ipuçları için veterinerinizle veya eczacınızla iletişime geçin.
 • Bu ilaç çeşitli sürelerde verilebilir. Veterinerinizin bu ilacı ne kadar süreyle vermeye devam etmenizi istediğini anladığınızdan emin olun. Tedavi tamamlanmadan önce reçeteli yeniden doldurma gerekebilir. Bu ilacı kesmeden önce, kullanımına devam etmek için önemli nedenler olabileceğinden, veterinerinizle konuşun.

Bu ilacın bir dozunu vermeyi unutursam ne yapmalıyım?

Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız zaman verin, ancak bir sonraki dozun zamanına yakınsa, unuttuğunuz dozu atlayın ve bir sonraki planlanan zamanda verin. Bundan sonra, normal doz programına geri dönün. İki katına çıkarmayın veya ekstra doz vermeyin.

Bu ilacı nasıl saklamalıyım?

 • Bu ilacı orijinal reçeteli şişede veya onaylanmış bir dozaj hatırlatma kabında (yani hap hatırlatıcı) oda sıcaklığında saklayın. Çocuklardan ve diğer hayvanlardan uzak tutunuz.
 • Veteriner hekiminiz veya eczacınız hayvanınız için özel bir formülasyon yaptıysa (bileşikleştirdiyse), ürün için belirtilen saklama önerilerine ve son kullanma tarihine uyun.

Bu ilacı kullanmak benim, ailem veya diğer hayvanlar için tehlikeli olabilir mi?

Alerjiniz olmadıkça bu ilacı kullanırken özel bir önlem alınması gerekmez. Herhangi bir ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Hepsini kullanmazsam bu ilacı nasıl atmalıyım?

 • Bu ilacı tuvalete atmayın veya lavaboda yıkamayın. Bir topluluk uyuşturucu "geri alma" programı varsa, bu seçeneği kullanın. Geri alma programı yoksa, ilacı kahve telvesi veya kedi kumu ile karıştırın (çocuklar ve hayvanlar için istenmeyen ve çöpünüzü karıştırabilecek kişiler tarafından tanınmaz hale getirmek için), karışımı ağzı kapalı bir plastik torbaya koyun. dışarı sızdırmaktan ve çantayı normal çöple birlikte atmak.
 • Kalan ilaçları ileride kullanmak üzere saklamayın veya kullanması için başkalarına vermeyin.

Bu ilaç için başka hangi bilgiler önemlidir?

Bu ilacın kullanımına bazı hayvan yarışmalarında izin verilmeyebilir. Bu ilaç verilirken hayvanınızı bir yarışmaya sokmadan önce kuralları ve düzenlemeleri kontrol edin.

Veteriner Hekimlere Özel Bilgiler

Önemli Başlıklar

 • Osteoklastik kemik rezorpsiyonunu azaltan oral bifosfonat. Dirençli hiperkalsemi, kemik ağrısı, osteosarkom ve kedi dişi rezorpsiyonu için potansiyel olarak yararlıdır
 • Bu ilacı hayvanlarda kullanma konusunda çok az deneyim vardır; yan etki profili ve dozajları, daha fazla deneyim ve klinik araştırma ile önemli ölçüde değişebilir.
 • Potansiyel olarak özofagus erozyonlarına neden olabilir; Köpekler veya kedile
Devamını görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.