Aluminum Hydroxide

Hayvan Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Bu bilgi sayfası, bu ilaç için mevcut tüm bilgileri içermemektedir ve FDA Veterinerlik Merkezi tarafından incelenmemiştir. Bu sayfa, sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bu ilaç hakkında başka sorularınız varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Anahtar Bilgiler

 • Bazen oral antasit olarak kullanılır, ancak daha yaygın olarak böbrek sorunları olan hayvanlarda fosforun azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılır.
 • Fosforu düşürmek için, ya beslemeden hemen önce verin ya da yemekle iyice karıştırarak verin. Evcil hayvanınız yemek yemiyorsa, bu ilacın uygulanması fosfor seviyelerini düşürmez.
 •  Veterinerinize veya eczacınıza danışana kadar diğer oral ilaçlarla birlikte vermeyin.
 • Alüminyum toksisitesi mümkündür, ancak çok nadirdir. Herhangi bir tökezleme, güçsüzlük, yürüme güçlüğü veya davranış değişikliği görürseniz veterinerinize başvurun.

Bu ilaç nasıl faydalıdır?

Böbrek yetmezliği olan hayvanlarda, alüminyum hidroksit, gıdadaki fosforu bağlayarak ve emilmesini önleyerek kandaki fosfor miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Alüminyum hidroksit, genellikle magnezyum hidroksit (Maalox® gibi) ile birlikte bir oral antasit olarak da kullanılabilir. İnsan oral sıvı dozaj formları genellikle köpeklere veya kedilere kolayca verilmez, bu nedenle genellikle gıdaya karıştırılan toz formlar kullanılır. Bir hayvanda fosfor seviyelerini düşürmeye çalışırken, genellikle veteriner hekimler tarafından fosfor açısından düşük bir diyet önerilir. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) bu ilacı insanlarda kullanım için onayladı, ancak hayvanlarda kullanım için resmi olarak onaylanmadı. FDA, veteriner hekimlerin bu ilacı içeren insan ürünlerini belirli durumlarda hayvanlarda reçete etmelerine ve kullanmalarına izin verir. Siz ve veterineriniz bu ilacın neden en uygun seçim olduğunu tartışabilirsiniz.

Bu ilacın güvenli bir şekilde verilip verilemeyeceğini görmek için veterinerime ne söylemeliyim?

Bu ilacın hayvanınızda ne kadar iyi çalışacağını birçok şey etkileyebilir. Birlikte en iyi tedavi kararlarını verebilmeniz için aşağıdakileri veterinerinizle tartıştığınızdan emin olun.

 • Alüminyum hidroksit diğer bazı ilaçların emilimini engelleyebilir, bu nedenle hayvanınıza hangi ilaçları (vitaminler, takviyeler veya bitkisel tedaviler dahil) verdiğinizi, her birine verdiğiniz miktar ve süre de dahil olmak üzere veterinerinize ve eczacınıza mutlaka söyleyin.
 • Evcil hayvanınızın şu anda sahip olabileceği veya geçmişte sahip olabileceği herhangi bir durum veya hastalık hakkında veterinerinize bilgi verin.
 • Hayvanınız geçmişte aynı hastalık veya durum için tedavi gördüyse, veterinerinize tedaviyi ve ne kadar işe yarayıp yaramadığını söyleyin.
 • Hayvanınız hamileyse veya emziriyorsa, bu ilacı kullanmanın riskleri hakkında veterinerinizle konuşun. Alüminyum hidroksitin hamilelik sırasında veya emzirirken kullanılması çok güvenlidir.
 • Evcil hayvanınızın geçmişte geliştirdiği ilaç yan etkilerini (alerjik reaksiyonlar, iştahsızlık, ishal, kaşıntı, saç dökülmesi dahil) veterinerinize ve eczacınıza söyleyin.

Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını ne kadar sürede öğreneceğim ve bu ilacın etkileri ne kadar sürecek?

Bu ilaç 1 ila 2 saat içinde etki göstermeye başlamalıdır; ancak, bu ilacın etkilerini dışarıdan görmeyeceksiniz. Veterinerinizin, ilacın uygun şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek için daha fazla test yapması gerekecektir. Bu ilacın etkileri kısa sürelidir, yani 24 saat içinde çalışmayı bırakacaklardır.

Bu ilaç ne zaman kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmamalıdır?

Hiçbir ilaç tüm hastalarda %100 güvenli değildir, ancak veteriner hekiminiz bu ilacı hayvanınızda kullanmakla ilgili özel endişelerinizi sizinle görüşecektir.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda KULLANILMAMALIDIR :

► Kanlarında çok düşük fosfor ile.

Bu ilaç aşağıdaki hastalarda DİKKATLİ KULLANILMALIDIR :

► Kronik kabızlığı olanlar.

Hayvanınız bu koşullardan herhangi birine sahipse, veterinerinizle potansiyel riskler ve faydalar hakkında konuşun.

Bu ilacın yan etkileri nelerdir?

 • Alüminyum hidroksit genellikle yan etkisi olmadan tolere edilir, ancak kabızlık oluşabilir. Evcil hayvanınızın her gün düzenli bağırsak hareketleri yapmadığını fark ederseniz, veterinerinize başvurun.
 • Çok nadiren, özellikle çok şiddetli böbrek problemleri olan hastalarda uzun süre yüksek dozlarda kullanıldığında alüminyum toksisitesi oluşabilir. Köpeğiniz veya kediniz nörolojik (beyin) sorun belirtileri gösteriyorsa (örneğin tökezleme, güçsüzlük, yürüme güçlüğü, davranış değişiklikleri), veterinerinizle iletişime geçin.

Hayvanım bu ilacı çok fazla alırsa (aşırı doz), ne yapmalıyım?

Tek seferlik aşırı dozda alüminyum hidroksit genellikle ciddi değildir. Dozlar daha uzun bir süre için çok yüksekse, kanda anormal miktarlarda tuz oluşabilir ve alüminyum toksik hale gelebilir. Doz aşımına tanık olursanız veya bundan şüpheleniyorsanız ve hayvanınız hasta görünüyorsa, daha fazla tavsiye için veterinerinizle veya bir hayvan zehiri kontrol merkeziyle iletişime geçin. 

Bu ilaç nasıl verilmelidir?

Bu ilacın işe yaraması için, tam olarak veterinerinizin reçete ettiği şekilde verin. İlacı doğru şekilde verdiğinizden emin olmak için her zaman reçete etiketini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

 • Kandaki fosforu düşürmek için, alüminyum hidroksit genellikle köpeklere veya kedilere konserve yiyeceklerle iyice karıştırılmış bir toz halinde verilir. Haplar veya kapsüller beslenmeden hemen önce verilmelidir.
 • Bu ilacın sıvı formları dikkatli bir şekilde ölçülmelidir. Veteriner hekiminiz veya eczacınız özel ölçü kaşıkları veya şırıngalar sağlayarak yardımcı olabilir.
 • Hayvanınızın ilacı almasını sağlamakta zorluk çekiyorsanız, doz ayarlamaya yardımcı olacak ve ilaç süresinin stresini azaltacak ipuçları için veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.
 • Bu ilaç çeşitli sürelerde verilebilir. Veterinerinizin bu ilacı ne kadar süreyle vermeye devam etmenizi istediğini anladığınızdan emin olun. Tedavi tamamlanmadan önce reçete dolumları gerekli olabilir. Bu ilacı kesmeden önce, kullanımına devam etmek için önemli nedenler olabileceğinden, veterinerinizle konuşun.

Bu ilacın bir dozunu vermeyi unutursam ne yapmalıyım?

Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız zaman verin, ancak bir sonraki dozun zamanına yakınsa, kaçırdığınız dozu atlayın ve bir sonraki programlanan zamanda verin. Bundan sonra, normal doz programına geri dönün. İki katına çıkarmayın veya ekstra doz vermeyin.

Bu ilacı nasıl saklamalıyım?

 • Sıvıyı orijinal kabında oda sıcaklığında saklayın; donmaktan kaçının. Tozu kuru tutmak için kapalı bir kapta saklayın.
 • Veteriner hekiminiz veya eczacınız sizin için bir ürün yaptıysa (bileşimle karıştırdıysa), saklama önerilerine uyun.
 • Tüm ürünleri çocuklardan ve diğer hayvanlardan uzak tutun.

Bu ilacı kullanmak benim, ailem veya diğer hayvanlar için tehlikeli olabilir mi?

 • Nadiren alüminyum hidroksit, cilt veya mukoza zarlarıyla temas ettiğinde kontakt dermatite (döküntü, egzama) neden olabilir. Cildinize bulaşırsa, yıkayın. Özellikle hassas cildiniz varsa, pudrayı tutarken eldiven giymeyi düşünün. Akciğer tahrişine neden olabileceğinden tozu solumamaya dikkat edin; toz maskesi takmayı düşünün.
 • Sıvı oral süspansiyonu kullanırken özel bir önlem alınması gerekmez, ancak herhangi bir ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkamak her zaman iyi bir fikirdir.

Hepsini kullanmazsam bu ilacı nasıl atmalıyım?

 • Bu ilacı tuvalete atmayın veya lavaboda yıkamayın. Bir topluluk uyuşturucu "geri alma" programı varsa, bu seçeneği kullanın. Geri alma programı yoksa, ilacı kahve telvesi veya kedi kumu ile karıştırın (çocuklar ve hayvanlar için istenmeyen ve çöpünüzü karıştırabilecek kişiler tarafından tanınmaz hale getirmek için), karışımı ağzı kapalı bir plastik torbaya koyun. dışarı sızmaktan ve çantayı normal çöple birlikte atmak.
 • Kalan ilaçları ileride kullanmak üzere saklamayın veya kullanması için başkalarına vermeyin.

Bu ilaç için başka hangi bilgiler önemlidir?

 • Hayvanınız bu ilacı fosfor seviyelerini düşürmek için alıyorsa, ilacın ne kadar iyi çalıştığını izlemek için veterinerinizin hayvanınız üzerinde periyodik olarak kan testleri yapması gerekecektir. Bu önemli takip randevularını kaçırmayın.
 • Bazı hayvan yarışmalarında bu ilacın kullanımına izin verilmeyebilir. Bu ilaç verilirken hayvanınızı bir yarışmaya sokmadan önce lütfen kuralları ve düzenlemeleri kontrol edin.

Bu ilaçla ilgili başka sorularınız varsa, veterinerinize veya eczacınıza başvurun

Veteriner Hekimlere Özel Bilgiler

Önemli Başlıklar

 • Küçük hayvanlarda hiperfosfatemiyi tedavi etmek için ve bazen mide ülserleri için bir antasit olarak kullanılır.
 • Kronik kullanım elektrolit anormalliklerine yol açabilir; olası alüminyum toksisitesi
 • Birçok potansiyel ilaç etkileşimi
 • Çeşitli kaynaklardan temin edilebilen toplu kurutulmuş toz.

Kullanım Sahası / Endikasyonlar

Oral olarak uygulanan alüminyum hidroksit, diyet fosfor kısıtlamasının s

Devamını görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.