Asetilsistein Oftalmik

Hayvan Sahipleri İçin Bilgiler

Bu bilgi sayfası, bu ilaç için mevcut tüm bilgileri içermez ve FDA Veterinerlik Merkezi tarafından incelenmemiştir. Bu sayfa, sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez. Bu ilaç hakkında başka sorularınız varsa veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Anahtar Bilgiler

 • Göz yüzeyindeki ülserlerin ilerlemesini önlemek için günde 3 ila 4 kez kullanılır.
 • İlacın kontaminasyonunu önlemek için tavsiye edildiği şekilde kullanın. Kullanılmadığı zaman kapağı sıkıca kapalı tutun.
 • Bu ilacı uyguladıktan sonra göze başka herhangi bir ilaç uygulamadan önce 5 dakika bekleyin.
 • Kötü, çürük yumurta kokusu normaldir ve ilacın aktivitesini etkilemez.
 • Çözümleri buzdolabında saklayın; dondurmayın. Renk değişirse, bulanıklaşırsa veya çözeltide parçacıklar görülürse kullanmayın.

Bu ilaç nasıl faydalıdır?

Asetilsistein göz damlaları, göz yüzeyindeki ülserlerin ilerlemesini önlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Bu ilacın oral formu, insanlarda çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmak üzere FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır, ancak hayvanlarda kullanım için onaylanmamıştır. FDA, veterinerlerin bu ilacı içeren ürünleri farklı türler veya belirli durumlarda diğer koşullar için reçete etmesine izin verir. Siz ve veterineriniz bu ilacın neden en uygun seçim olduğunu tartışabilirsiniz.

Bu ilacın güvenli bir şekilde verilip verilemeyeceğini görmek için veterinerime ne söylemeliyim? 

Bu ilacın hayvanınızın gözünde çalışma şeklini birçok şey etkileyebilir. Birlikte en iyi tedavi kararlarını verebilmeniz için aşağıdakileri veterinerinizle tartıştığınızdan emin olun.

 • Diğer ilaçlar bu ilaçla etkileşime girebilir, bu nedenle hayvanınıza hangi ilaçları (diğer göz ilaçları, vitaminler veya takviyeler dahil) verdiğinizi ve bunların her birinin miktarını ve programını mutlaka veterinerinize ve eczacınıza söyleyin.
 • Tetrasiklin, oksitetrasiklin veya eritromisin içeren göz ilaçları, bu ilaçla aynı anda göze konulursa işe yaramaz. Hayvanınız bir göz yaralanması veya enfeksiyonu nedeniyle tedavi gördüyse, veterinerinize bildirdiğinizden emin olun.
 • Veterinerinize, hayvanınızın şu anda sahip olabileceği veya geçmişte sahip olabileceği herhangi bir durum veya hastalık hakkında bilgi verin.
 • Hayvanınız geçmişte aynı hastalık veya durum için tedavi gördüyse, veterinerinize tedaviyi ve ne kadar işe yarayıp yaramadığını söyleyin.
 • Hayvanınız hamileyse veya emziriyorsa, bu ilacı kullanmanın riskleri hakkında veterinerinizle konuşun.
 • Veterinerinize ve eczacınıza, hayvanınızın geçmişte geliştirdiği ilaç yan etkileri (alerjik reaksiyonlar, iştahsızlık, ishal, kaşıntı, saç dökülmesi dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını ne kadar sürede öğreneceğim ve bu ilacın etkileri ne kadar sürecek?

Bu ilaç 1 ila 2 saat içinde etkisini göstermeye başlamalıdır; ancak, bu ilacın etkilerini dıştan görmeyeceksiniz. Veterinerinizin, ilacın uygun şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek için daha fazla test yapması gerekecektir. Bu ilacın etkileri kısa sürelidir, yani 24 saat içinde çalışmayı bırakacaklardır.

Bu ilaç ne zaman kullanılmamalı veya çok dikkatli kullanılmamalıdır?

Hiçbir ilaç tüm hastalarda %100 güvenli değildir, ancak veterineriniz bu ilacı hayvanınızda kullanmakla ilgili özel endişelerinizi sizinle tartışacaktır. Bu ilaç , alerjisi olan hastalarda KULLANILMAMALIDIR . Bu ilaç astımlı hastalarda DİKKATLE kullanılmalıdır . Hayvanınız bu durumlardan herhangi birine uyuyorsa, rehberlik için veterinerinizle iletişime geçin.

Bu ilacın yan etkileri nelerdir?

Genellikle ciddi olmayan yan etkiler şunlardır:

 • Kullanımdan sonra yüzde veya göz çevresinde yapışkanlık.
 • Yutulması veya yüzün temizlenmesi halinde bulantı veya kusma.

Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse, kötüleşiyorsa veya sorun olmaya devam ederse, veterinerinizle iletişime geçin.

Ciddi olabilen veya ciddi bir soruna işaret eden yan etkiler:

 • Zahmetli veya gürültülü nefes alma veya boğazın şişmesi, bu ilaca karşı ciddi bir alerjik reaksiyona işaret edebilir.
 • Gözlerin kaşınması, kızarması, şişmesi veya şaşı olması alerjik reaksiyona işaret edebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, derhal veterinerinize başvurun.

Hayvanım bu ilacı çok fazla alırsa (aşırı doz), ne yapmalıyım?

Göz ilacı olarak kullanıldığında, asetilsistein doz aşımı olası değildir, ancak hayvanınız ilacı yerse yan etkiler veya toksik etkiler meydana gelebilir. Bu olursa, daha fazla tavsiye için veterinerinizle veya hayvan zehiri kontrol merkezinizle iletişime geçin. 

Bu ilaç nasıl verilmelidir?

Bu ilacın çalışması için, tam olarak veterinerinizin reçete ettiği şekilde kullanın. İlacı doğru kullandığınızdan emin olmak için her zaman reçete etiketini kontrol etmek iyi bir fikirdir.

 • Her kullanımdan önce ellerinizi yıkayınız.
 • Veterinerinizin reçete ettiği tam miktarı hayvanınızın gözüne koyun. Biraz daha yanlışlıkla göze girerse endişelenmenize gerek yok. Bu ilaç sadece gözlerde kullanım içindir; hayvanınızın burnuna veya ağzına sokmayın.
 • Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya hayvanınızın gözüne veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin. Kullanım sırasında ilaç uçtan damlarsa, kapağı tekrar sıkıca takmadan önce temiz ve kuru bir bezle silebilirsiniz.
 • Göz damlasını verdikten sonra hayvanınızın yüzünde herhangi bir ilaç varsa, göze dokunmamaya dikkat ederek nemli bir bez veya doku ile nazikçe silin.
 • Hayvanınız aynı anda 1'den fazla göz ilacı alıyorsa, bu ilacı ve diğer göz ilaçlarını kullanmak arasında en az 5 dakika bekleyin. Damlaların göze emilmesini sağlamak için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın. 
 • İlacın uygulanmasında zorluk çekiyorsanız veya hayvanınız tedaviyi kabul etmiyorsa, uygulama ve ilaç süresinin stresini azaltma konusunda yardımcı olacak ipuçları için veterineriniz veya eczacınızla iletişime geçin.
 • Bu ilaç çeşitli sürelerde verilebilir. Veterinerinizin bu ilacı ne kadar süreyle vermeye devam etmenizi istediğini anladığınızdan emin olun. Tedavi tamamlanmadan önce reçeteli yeniden doldurma gerekebilir. Bu ilacı kesmeden önce, kullanımına devam etmek için önemli nedenler olabileceğinden, veterinerinizle konuşun.

Bu ilacın bir dozunu vermeyi unutursam ne yapmalıyım?

Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız anda uygulayın, ancak bir sonraki dozun zamanına yakınsa, unuttuğunuz dozu atlayın ve bir sonraki planlanan zamanda uygulayın. Bundan sonra, normal doz programına geri dönün. İki katına çıkarmayın veya ekstra doz vermeyin.

Bu ilacı nasıl saklamalıyım?

 • Bu ilacı orijinal reçeteli şişede veya onaylanmış bir dozaj hatırlatma kabında buzdolabında ve ışıktan koruyarak saklayın.
 • Bu ilaç için saklama önerilerine ve son kullanma tarihine uyun.
 • Çocuklardan ve diğer hayvanlardan uzak tutunuz.

Bu ilacı kullanmak benim, ailem veya diğer hayvanlar için tehlikeli olabilir mi?

Bu ilaca veya onun gibi diğer ilaçlara alerjiniz olmadıkça, bu ilacı kullanırken özel bir önlem alınması gerekmez. Herhangi bir ilacı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Hepsini kullanmazsam bu ilacı nasıl atmalıyım?

 • Bu ilacı tuvalete atmayın veya lavaboda yıkamayın. Bir topluluk uyuşturucu "geri alma" programı varsa, bu seçeneği kullanın. Geri alma programı yoksa, ilacı kahve telvesi veya kedi kumu ile karıştırın (çocuklar ve hayvanlar için istenmeyen ve çöpünüzü karıştırabilecek insanlar tarafından tanınmaz hale getirmek için), karışımı ağzı kapalı bir plastik torbaya koyun. dışarı sızdırmaktan ve çantayı normal çöple birlikte atmak.
 • Boş göz damlası şişeleri veya göz merhemi tüpleri çöp kutusuna atılabilir.
 • Kalan ilaçları ileride kullanmak üzere saklamayın veya kullanması için başkalarına vermeyin.

Bu ilaç için başka hangi bilgiler önemlidir?

Bu ilacın kullanımına bazı hayvan yarışmalarında izin verilmeyebilir. Bu ilaç verilirken hayvanınızı bir yarışmaya sokmadan önce kuralları ve düzenlemeleri kontrol edin.

Bu ilaçla ilgili başka sorularınız varsa, veterineriniz veya eczacınız ile iletişime geçin.

Veteriner Hekimlere Özel Bilgiler

Önemli Başlıklar

 • Antioksidan ve antiinflamatuar etkileri olan mukolitik ajan; Korneanın kollajenazlar ve proteazlar tarafından sindirilmesini durdurmak için kullanılır
 • Gözyaşı filmi stabilitesini geliştirmek için kullanılır
 • Kötü koku olağandır ve ilaç aktivitesini etkilemez

Kullanım Alanları / Endikasyonları

Asetilsistein, ülserlerin bakteriyel ve/veya mantar enfeksiyonu meydana geldiğinde mevcut olan proteinazlar v

Devamını görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.