BENZORAL
Etken Maddeler Oksfendazol | Oksiklozanid
Farmasötik Grup Antihelmintik
Farmasötik Şekil Oral Tablet
Hayvanlar Buzağı | Dana | Düve | Koyun | Kuzu | Sığır
Firma Teknovet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

BENZORAL
Oral Tablet
Veteriner Antihelmintik

BİLEŞİMİ

Benzoral Oral Tablet; açık krem renkli, ortası çentikli bir tablettir. Her tablet 300 mg Oksfendazol ve 600 mg Oksiklozanid içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER  

Benzoral Oral Tablet’in etkin maddelerinden olan Oksfendazol bir benzimidazol bileşiği olup oral yolla verildikten sonra sindirim kanalından çok az emilir. Oksfendazol gevişenlere ağızdan verildiğinde 6 saatte plazmada doruk yoğunluğa ulaşır ve  yarı ömrü yaklaşık 6 saat kadardır ve parazitlerde enerji metabolizmalarını bozarak etkinlik gösterirler. Büyük çoğunluğu dışkı yoluyla atılır. Benzoral Oral Tablet’in etkin maddelerinden olan Oksiklozanid ise, salisilanilid türevi bir ilaç olup, ağızdan verildikten sonra sindirim kanalından iyi emilir; karaciğer, böbrek ve barsaklarda yüksek yoğunluklarda bulunur ve glukoronid bileşiği halinde vücuttan başlıca safrayla atılır. Parazitlerde oksidatif-fosforilasyon zincirini kırarak enerji metabolizmalarının bozulmasıyla etkinlik gösterirler.

Oksiklozanid ve Oksfendazol’ün ağızdan kullanılmasına özgü iyi bir kombinasyon olan Benzoral Oral Tablet, mide-barsak kıl kurtları, akciğer kıl kurtları, karaciğer kelebekleri, barsak şeritlerinin olgun, larva ve yumurta formlarını kapsayan geniş etki spektrumuna sahip bir antihelmintiktir. Nematod yumurtaları üzerinde ovisid etki göstererek ve Fasciola türlerine de hücresel düzeyde oksidadif fosforilasyon mekanizmalarını bozarak etki eder. 

T.colubriformis ,Ostertagia spp. ve Haemonchus  türlerinde  benzimidazol grubu antihelmintiklere karşı  dirençli suşlar gelişebilir.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR

  • Koruyucu olarak ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda en az iki defa uygulanması önerilir.
  • Sağaltımda, uygulamanın 1-2 ay sonra tekrarlanması önerilir.
  • Meraların parazitlerle bulaşmasını önlemek için meraya çıkmadan önce bir uygulama yapılarak ve ovisidal etkinin tamamlanması ve mera bulaşıklığının önlenmesi bakımından da tedavi edilen hayvanların 8-12 saat kapalı tutulmaları tavsiye edilir.
  • İlaçlamanın koç katımından iki hafta önce yapılması faydalıdır.

İSTENMEYEN  ETKİLERİ

Sığır ve koyunlarda Oksiklozanid’in tolerans verileri, tek seferde uygulanan nispeten düşük dozların (15 mg/kg canlı ağırlık) merkezi sinir sistemi ve bağırsak fonksiyonları üzerinde istenmeyen etkiler  (davranış bozukluğu, diyare ve iştahsızlık) oluşturabileceğini göstermiştir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Oksfendazole, bromsalan bileşikleri (dibromsalan ve tribromsalan’ın eşit miktardaki  karışımından olan hilomid gibi ) ile birlikte kullanılmamalıdır. Birlikte kullanılması durumunda, sığırlarda abortlara ve koyunlarda da ölüme neden olabilir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.) Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti için yetiştirilen sığırlar 28 gün, koyunlar 21 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. Sığırlarda tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 5 gün  (10 sağım) süreyle elde edilen inek sütü insan tüketimine sunulmamalıdır.

İnsan tüketimi için süt elde edilmekte olan sağmal koyunlarda kullanılamaz.

KONTRENDİKASYONLARI

Sağaltım güvenliği düşük olduğundan karaciğer yetmezliği olan hayvanlarda kullanılmaz.

Gebelikte kullanım: Benzimidazol grubu antihelmintiklerin embriyotoksik ve teratojenik etkilerinden dolayı koç katımı sırasında ve  gebeliğin ilk 1/3’ünde bulunan  hayvanlarda uygulanmamalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

Oksiklozanid sığır ve koyunlarda yüksek dozlarda verildiği taktirde toksisite belirtilerinin şiddeti artabilmekte (Terapotik endeksinin çok üzerinde yüksek dozlarda verildiğinde, iştahsızlık, depresyon, ataksi, yere yatma ve ayağa kalkamama, solunum hızlanması, salya artışı, spazm gibi toksik belirtiler ortaya çıkabilir.) ve 50 mg/kg canlı ağırlık ve üzeri dozlarda ölüm şekillenebilmektedir. Toksik belirti durumunda klinik semptomlara göre sağaltıma geçilmelidir.

GENEL UYARILAR

Veteriner hekime danışmadan kullanmayınız.

Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.

Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz.

Kullanılan ambalajlar çöp kutusuna atılarak imha edilmelidir.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ 

Oda sıcaklığında kutusu içerisinde saklayınız. İmal tarihinden itibaren raf ömrü 4 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde, 10, 50 ve 100 tabletlik beşli alüminyum folyo kaplı pvc blister ambalajlarda sunulmaktadır.

SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesiyle;Veteriner muayenehanelerinde ve eczanelerde satılır (VHR).

PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ : 08.11.2010

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZİN TARİHİ VE NO: 23.02.2000 – 9 / 887

PAZARLAMA İZİN SAHİBİ VE İMAL YERİ  ADRESİ: TEKNOVET İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.

Atatürk  Mah. Marmara Sanayi Sit. M Blok  No : 290      34670    İkitelli /İSTANBUL  

 

 

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.