RİSPOVAL IBR MARKER
Etken Maddeler
Farmasötik Grup Aşı
Farmasötik Şekil
Hayvanlar Sığır
Firma Zoetis
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

FORMÜLASYONU

Sığır böbrek hücre kültürlerinde üretilmiş, sığırların IBR hastalığına karşı aktif olarak immunizasyonu için kullanılan inaktif, gE-negatif, Marker aşıdır.

ENDİKASYONLARI

Sığırlarda IBR (Infectious Bovine Rhinotracheitis) virüsünün neden olduğu solunum yolu hastalıklarının profilaksisinde ve enfekte hayvanlardan virüs çıkartımının azaltılmasında endikedir. Sığırlar, daha önce klasik aşı virüsü ile immunize edilmemiş ya da saha virüsü ile enfeksiyon geçirmemişlerse, marker aşı ile immunize edildiklerinde, saha virüsü ile enfekte olmuş sığırlardan Anti-IBR gE ELISA kullanılarak yapılan serolojik test ile ayırt edilebilirler.

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU

3 aylıktan büyük sığırlar için doz 2 ml'dir. Kullanmadan önce şişe iyice çalkalanmalıdır. Aseptik koşullarda deri altı yolla uygulanır. Aşı programı, temel aşılama ve aşı tekrarlarından oluşmaktadır. Temel immunizasyon, 3-5 hafta ara ile 1 dozluk (2 ml) 2 enjeksiyonla yapılır. Aşı tekrarları, 6 ay aralıklarla 1 doz olarak uygulanır. 3 aylıktan küçük danaların aşılanmasında, maternal antikorlar bağışıklık oluşumunu engelleyebilir. Bu nedenle hayvanlar, 3 aylarını doldurduktan sonra yeniden aşılanmalıdır.

UYARILAR

Dondurulmamalı, aşırı ısı ve ışıktan korunmalıdır. Kortikosteroidler gibi immun sistemi baskılayıcı preparatlar bağışıklık oluşumunu etkileyebileceklerinden, aşılamanın 7 gün öncesi ve sonrası sürelerde aşı uygulaması yapılmamalıdır.

AMBALAJ ŞEKLİ

Rispoval IBR Marker, 20 ml'lik şişelerde 10 doz olarak sunulmaktadır.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.