Anal Kese Hastalığı

Hastalıklar

Görüntüleme Sayısı: 1496
22 Kasım 2022 15:58

Bu bilgi sayfası, bu durum için mevcut tüm bilgileri içermez. Bu materyal veteriner hekimler tarafından yazılmış ve gözden geçirilmiş olup, sık sorulan soruların cevaplanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerine geçmez. Sorularınız varsa, özel tıbbi tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.
Ağustos 2021'de güncellendi.

Anal Kese Hastalığı

Anal bez hastalığı, anal sakkülit olarak da adlandırılır.

Bu durum nedir?

Anal keseler, köpeklerde ve kedilerde anüsün yakınında saat 4 ve 8 pozisyonlarında küçük açıklıkları olan bir çift kesedir. Bunlar, bölgeyi işaretlemek için kullanılan kötü kokulu bir sıvı içerir. Nadiren, adenokarsinom adı verilen anal kese kanseri oluşabilir.

Bu durumun bazı yaygın belirtileri nelerdir?

Evcil hayvanınızda aşağıdakilerden bazılarını veya tümünü fark edebilirsiniz:

 • Yerde oturur pozisyonda kayma, arkasını yere sürtme
 • Anüs çevresindeki bölgenin aşırı derecede yalanması
 • Oturma isteksizliği
 • Kalıcı kötü koku
 • Anal keselerden bazen kanlı akıntı
 • Anüs yakınında açık, kanayan bir yara
 • Bağırsak hareketleri sırasında rahatsızlık

Bu duruma ne sebep olur?

Evcil hayvanların anal kese sorunları geliştirmesinin en yaygın nedeni, keselerin eksik veya seyrek olarak boşaltılmasıdır. Normalde anal keseler dışkılama sırasında boşalır. Evcil hayvanınızın dışkısı yumuşak veya küçükse, evcil hayvanınızın anal kese açıklıkları darsa veya evcil hayvanınızın anüs çevresinde şişmeye veya tahrişe neden olan cilt alerjileri varsa, evcil hayvanınızın anal keseleri iyi boşalmayabilir ve bu da sıkışmaya ve sıkışmaya neden olabilir. enfeksiyon. Kalıcı enfeksiyonlar, bazen irin akmasıyla anal kese apsesine yol açabilir. Anal kese hastalığı köpeklerde daha sık görülür ancak bazen kedileri de etkileyebilir.

Bu durum nasıl teşhis edilir?

Yukarıda listelenen belirtilere ek olarak, veterineriniz anal kese bölgesinde genellikle ağrılı olan şişlik gözlemleyebilir. Fizik muayenenin yanı sıra, veterineriniz rektal muayene yapacaktır. Bu, anal kese hastalığını teşhis etmek için kullanılan birincil yöntemdir.

Veterineriniz, evcil hayvanınızın teşhisini doğrulamak için aşağıdaki testi önerebilir:

 • Bakteri kültürü ve duyarlılık. Bir kültür büyür ve anal keseden gönderilen bir numunede varsa bakteri tipini tanımlar. Duyarlılık paneli, bu bakterilerin hangi antibiyotiklere yanıt vermesi gerektiğini belirler. Bu test genellikle sadece anal kese hastalığı tedaviye beklendiği gibi yanıt vermediğinde yapılır.
 • Veterineriniz, diğer koşulları ekarte etmeye yardımcı olması için aşağıdaki testleri önerebilir:
 • İnce iğne aspirasyonu (İİA) ve sitoloji. Bir kitle veya lezyonu oluşturan hücre veya materyalden numune almak için küçük bir iğne kullanılır. Numune, mevcut hücreleri değerlendirmek için mikroskopla incelenir.
 • Cerrahi olarak çıkarma ve biyopsi. Veteriner hekiminiz bir anal kese tümöründen şüpheleniyorsa, mevcut herhangi bir enfeksiyon düzeldikten sonra biyopsi önerebilir. Evcil hayvanınız genel anestezi altındayken doku cerrahi olarak çıkarılır, ardından doku tipini belirlemek ve kanser belirtileri veya diğer hastalık süreçleri aramak için bir patolog tarafından değerlendirilir.

Tedavi seçeneklerinden bazıları nelerdir?

Veterineriniz, evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • Basit bir impaksiyon durumunda analsakların veterineriniz tarafından manuel olarak ifade edilmesi gerekli olabilir. Evcil hayvanınız çarpmaya eğilimliyse, veterineriniz bunun düzenli aralıklarla yapılmasını önerebilir.
 • Evcil hayvanınız tekrarlayan darbeler veya enfeksiyonlar geçirdiyse, diyetinin lif içeriğini ayarlamak veya anal kese sağlığını iyileştirmek için tasarlanmış bir besin takviyesine başlamak faydalı olabilir.
 • Evcil hayvanınızın anal kesesi akıntısı kanlıysa veya apse nedeniyle bir akıntı yolu varsa, antibiyotikler tedavinin önemli bir parçasıdır.
 • İnatçı enfeksiyonlarda anal kesenin yıkanması ve/veya doğrudan ilaç verilmesi önerilebilir. Bazı durumlarda, evcil hayvanınızın bu prosedür için sakinleştiriciye ihtiyacı olabilir.
 • Evcil hayvanınızın altta yatan alerjik bir cilt hastalığı varsa, veteriner hekiminiz iltihabı kontrol etmeye yardımcı olması için belirli diyetler veya ilaçlar önerebilir.
 • Bazı tekrarlayan anal kese hastalığı veya anal kese tümörü vakalarında, veteriner hekiminiz anal keselerin cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilir. Bu evcil hayvanım için ne anlama geliyor?

Birçok evcil hayvanda anal kese hastalığı ara sıra görülen bir rahatsızlıktır. Diğerlerinde ise, bir veteriner hekim tarafından diyet yönetimi ve düzenli olarak manuel sağım gerektiren, ömür boyu süren bir durumdur. Anal kese hastalığı, evcil hayvanınızın önemli ölçüde rahatsız olmasına neden olabilir, ancak sağlığı üzerinde nadiren ciddi bir etkiye sahiptir.

Veteriner hekimi ne zaman aramam gerekir?

Evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veya evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi arayın:

 • Makat yakınında ağrılı şişlik veya kanayan yaralar
 • Antibiyotik tedavisinden sonra kalıcı koku veya akıntı

Dikkate alınması gereken herhangi bir insan sağlığı endişesi var mı?
Bu durum insanlar için herhangi bir risk oluşturmaz.