Katarakt

Hastalıklar

Görüntüleme Sayısı: 367
18 Nisan 2023 19:19

Katarakt

Bu bilgi sayfası, bu durum için mevcut tüm bilgileri içermez. Bu materyal, veteriner hekimler tarafından yazılmış ve gözden geçirilmiştir ve sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerine geçmez. Sorularınız varsa, özel tıbbi tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin. Ağustos 2021'de güncellendi.

Bu durum nedir?

İrisin (gözün pigmentli kısmı) hemen arkasında bulunan normalde şeffaf olan lenste gelişen bulutlu, opak bir alandır. Bu durum görme azalmasına yol açar ve körlüğe neden olabilir.

Bu durumun bazı yaygın belirtileri nelerdir?

Evcil hayvanınızda aşağıdakilerden bazılarını veya tümünü fark edebilirsiniz:

 • Gözbebeğinde bulutlu veya puslu görünüm
 • Özellikle gece veya düşük ışık koşullarında isteksiz veya geçici hareket, görüş azalmasının bir işareti olabilir.

Bu duruma ne sebep olur?

Katarakt, köpeklerde ve kedilerde genetik, göz içindeki iltihaplanma, göz travması ve yaşlanma dahil olmak üzere bir dizi koşuldan kaynaklanabilir. Köpeklerde diyabet yaygın bir nedendir.

Bu durum nasıl teşhis edilir?

Yukarıda listelenen belirtilere ek olarak, veterineriniz şunları gözlemleyebilir:

 • Oftalmik muayene sırasında gözün arkasından ışığın yansımasının azalması veya olmaması
 • Nesneleri izleme ve görsel uyaranlara yanıt verme yeteneğinde azalma
 • Gözün ön kısmında iltihap belirtileri

Veterineriniz, evcil hayvanınızın teşhisini doğrulamak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Oftalmik muayene. Oftalmik muayene, göz içindeki ve çevresindeki yapıları görselleştirmek için özel aletlerle gerçekleştirilen, evcil hayvanınızın gözlerinin kapsamlı bir değerlendirmesidir. Bu muayene katarakt varlığını ortaya çıkarabilir ve kataraktın evresini belirlemeye yardımcı olabilir. En az şiddetliden en şiddetliye doğru, kataraktlar yeni başlayan, olgunlaşmamış, olgun ve hipermatür olarak sınıflandırılabilir.

Veterineriniz, diğer koşulları ekarte etmeye yardımcı olmak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Göz içi basıncı (GİB) ölçümü ( tonometri ). Bu test, evcil hayvanınızın gözlerindeki basıncı ölçmek için özel bir alet ( tonometre ) kullanır. Anormal basınç okumaları, glokom (artmış basınç) veya üveit (düşük basınç) gibi spesifik durumların varlığını gösterebilir . Glokom katarakttan kaynaklanabileceğinden göz içi basıncını kontrol etmek önemlidir. Glokom, katarakttan ayrı olarak da ortaya çıkabilir ve evcil hayvanınızda görme azalmasının veya körlüğün başka bir olası nedenidir.
 • Serum kimyası profili. Serum kimyası profili ( biyokimya paneli, kan kimyası veya biyokimyasal panel olarak da bilinir), karaciğer ve böbrekler gibi iç organların durumunu değerlendiren, elektrolitleri ölçen ve belirli enzimlerin düzeylerini belirleyen bir kan testidir.
 • Tam kan sayımı (CBC). Bir CBC, evcil hayvanınızın kanındaki kırmızı kan hücrelerini, beyaz kan hücrelerini ve trombositleri değerlendirir. Ayrıca anemi ve enfeksiyon, iltihaplanma ve bazı kanser belirtilerini de tanımlayabilir.
 • Elektroretinografi. Veteriner göz doktoru tarafından yapılan bu test, katarakt giderildikten sonra evcil hayvanınızın hangi görüş seviyesine sahip olabileceğini belirlemeye yardımcı olur. Elektroretinografi, bir evcil hayvanın görebilmesi için doğru şekilde çalışması gereken, gözün arkasındaki bir yapı olan retinanın işlevini test eder.

Tedavi seçeneklerinden bazıları nelerdir?

Veterineriniz, evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • Şu anda, kurul onaylı bir veteriner göz doktoru tarafından gerçekleştirilen ameliyat olmadan kataraktları gidermenin veya iyileştirmenin bir yolu yoktur. Kataraktın cerrahi olarak çıkarılması tercih edilen tedavi yöntemidir ve ideal olarak bir evcil hayvan sorun yaşamaya başladığında gerçekleştirilir. 

Görme, ancak katarakttan önce gözün içinde başka sorunlara neden olur.

 • Evcil hayvanınızın kataraktı varsa ancak henüz görme sorunu yaşamıyorsa yakın takip önerilir. İkincil komplikasyonları önlemek için iltihap önleyici göz damlaları gibi ek tedaviler de verilebilir.

Bu evcil hayvanım için ne anlama geliyor?

 • Katarakt cerrahi olarak çıkarılmaz ise sonunda körlüğe neden olabilir.
 • Kataraktlar, ilerledikçe glokom da dahil olmak üzere başka sorunlara da neden olabilir. Bu koşullar ağrılı olabilir ve bazen evcil hayvanın hayatının geri kalanında göz damlası ile tedavi edilmelidir.
 • Diyabetik köpeklerde katarakt çok hızlı oluşabilir.

Veteriner hekimi ne zaman aramam gerekiyor?

Evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veya evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, veterinerinizi arayın:

 • Ani görememe
 • Şaşılık
 • Göz kızarıklığı
 • Etkilenen gözü açma konusunda isteksizlik veya yüzünü patileme

Dikkate alınması gereken herhangi bir insan sağlığı endişesi var mı?

Bu durum insanlar için herhangi bir risk oluşturmaz.