NEURALJİN
Etken Maddeler Novaljin (Metil Melübrin)
Farmasötik Grup Antienflamatuar
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Köpek | Sığır
Firma Anadolu İlaç
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

NEURALJİN' in etkin maddesi olan metamizol analjezik, spazmolitik, antipiretik, antiromatizmal ve genel sedatif etkiye sahip bir pirazolon türevidir.

Analjezik Etkisini; Merkezi sinir sistemindeki ağrı merkezlerinin ağrı algılama eşiğini yükselterek gösterir.

Spazmolitik Etkisini; Otonom merkezleri uyararak ortaya çıkarır. Böylece peristaltik hareketleri azaltarak düzenler. Bu nedenle spazm çözücü etkisi hiçbir zaman barsak hareketlerinin tümüyle durmasınına yol açmaz, aksine bu fizyolojik fonksiyonun düzelmesini ve uyarılmasını temin eder.

Antipiretik Etkisi; Otonom sinir sistemine ilişkin olarak, çevresel damar genişlemesiyle ısı kaybının artması esasına dayanır. Bu nedenle antipiretik etkisi ateşli hastalıklarda belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Antiromatizmal Etkisi; Yangılı bölgedeki kan dolaşımında yaptığı değişikliklere dayanır. Keza damar geçirgenliğinin azalması, buna bağlı olarak eksüdasyon azalması ve bölgesel sıvı içeriğinin hızla emilmesinin bunda payı vardır.

Metamizolün plazma yarı ömrü çok kısadır, metebolitleri plazma proteinlerine bağlanmaz. Dozun %90' 124 saat içinde metabolitler şeklinde idrarla atılır.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.