NOVO - CYAN
Etken Maddeler Lidokain (Lokal) | Novaljin (Metil Melübrin) | Vitamin B1 (Tiamin) | Vitamin B12 (Siyanokobalamin) | Vitamin B6 (Piridoksin)
Farmasötik Grup Antienflamatuar | Vitamin
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Köpek | Tay
Firma Ceva Dif
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

NOVO-CYAN
Enjeksiyonluk Çözelti
Non-steroid Antienflamatuar + Vitamin

BİLEŞİMİ

Kırmızı etiketli 10 ml'lik flakon kırmızı renkli berrak çözelti içerir. Bu çözeltide:

Vitamin B1....................... 1.000 mg
Vitamin B6......................... 100 mg
Vitamin B12...................... 4.000
µ
Lidokain HCI..................... % 1,5 bulunur.

Beyaz etiketli 10 ml'lik flakon, renksiz veya hafif sarımsı renkte berrak çözelti içerir. Bu çözeltide: Metil melübrin (Novaljin)..... 5.000 mg bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

NOVO-CYAN Enjeksiyonluk Çözelti'nin bileşiminde bulunan metil melübrin, pirazolon türevlerinden non-steroid bir antienflamatuar olup, başlıca analjezik ve antipiretik etkilerinin yanında antiromatizmal, antispazmodik ve sedatif etkilere sahiptir. NOVO-CYAN Enjeksiyonluk Çözelti merkezi sinir sistemindeki ağrı merkezilerinin ağrı algılama eşiğini yükselterek ağrıyı dindirir. Otonom Sinir Sistemi merkezlerini uyararak sindirim kanalındaki peristaltik hareketleri düzenler, kaslardaki spazmların çözülmesini sağlar. Isı regülasyon merkezine etkiyerek antipiretik etki gösterir, perifer damarların genişlemesini sağlar ve hatta çizgili kaslarda terapötik açıdan önemli bir kan dolaşımı artışına sebep olur. Bileşimde bulunan Vitamin Bı (Thiamin), karbonhidrat ve enerji metabolizmasında önemli bir rol alır. Ayrıca asetilkolini inaktive eden kolinesteraz enziminin oluşumunu inhibe ederek sinirsel uyarımların iletimine doğrudan katılır.

Vitamin B6 (Piridoksin) ise aminoasitlerin metabolizmasında rol alır, enzim reaksiyonlarında koenzim olarak aktivasyon gösterir.

Vitamin B12, kan şekilli elementlerinin oluşumu, hücrelerin gelişme ve çoğalması, sinir dokusunda myelin sentezi ve bazı yardımcı enzimlerin sentezinde ara metabolizmada önemli görevler üstlenir. NOVO-CYAN Enjeksiyonluk Çözelti, enjeksiyon yerinden hızla emilerek geniş ölçüde vücuda dağılır. Bileşimindeki metil melübrin metabolitlerine dönüştürülür. Plazma yarı ömrü 3-10 saattir. Başlıca metabolitleri 4-aminofenazon, 4-metilaminofenazon, 4-formilaminofenazon, 4-asetilaminofenazondur. Bunların %70'i idrarla ilk 24 saatte vücuttan atılır.

B vitaminleri, kas içi (IM) enjeksiyondan sonra hızlıca absorbe olur ve tüm vücuda geniş ölçüde dağılır. Fazlalığı durumunda vücuttan idrar yoluyla atılır.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR

Yarış atlarında doping kabul edildiğinden yarış öncesi kullanılmamalıdır.

İSTENMEYEN ETKİLERİ

Metamizolün uzun süreli kullanımlarında agranülositosis ve lökopeni oluşabilir. Protrombinşekillenmesini baskı altına aldığından, tatbiki sırasında hayvanlarda kanama eğilimi artar.

Sürgün, uyuşukluk, sinirlilik, kan işeme, yürüyüş bozukluğu ve serum hastalığı tipinde aşırı duyarlılık,ülserli ağız yangısı, karaciğer ve böbrek yangısına yol açabilir.

Aşırı duyarlılık halinde kılsız alanlarda ürtiker ve kızarıklıklar görülür.

Metamizole aşırı duyarlı hayvanlarda anafilaktik reaksiyonlar gözlenebilir. Atropin ile müdahale edilir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Aspirinle birlikte kullanılmamalıdır.

Klorpromazin, Fenilbutazon ve Barbitüratlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

GIDALARDAKİ İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

Gıda değeri olan hayvanlarda kullanılmamalıdır.

KONTRENDİKASYONLARI

Böbreklerde prostaglandin sentezini azaltması nedeniyle vücutta su ve tuz tutulmasına yol açarak plazma hacminde artışlara neden olur. Bu sebeple kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları ile kan basıncı yüksek olan hastalarda kullanılmamalıdır. Kemik iliği ve kan yapımı sağlıklı olmayan hayvanlarda kullanılmamalıdır.

Gıda değeri olan hayvanlarda kullanılmamalıdır.

GEBELİKTE KULLANIM

Önerilen dozlarda gebe hayvanlara uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Nadiren bazı hayvanlarda metamizolün plasentadan geçerek fötusta solunum depresyonuna sebep olabileceği dikkate alınmalıdır.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER TEDBİRLER VE ÖNLEMLER (Antidot)

Aşırı doz halinde ağız kuruluğu, taşikardi, terlemenin ve gastrointestinal faaliyetin azalması dikkati çeker. Nadir olarak konvulsiyonlar görülür. Atropin ile müdahale edilir.

HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kedilerde kullanılmamalıdır.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde ve gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Işıktan koruyunuz. Kendi ambalajı içinde ve oda sıcaklığında (15-250C) saklayınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde kırmızı ve beyaz etiketli 2 adet 10 ml'lik bal renkli cam flakon bulunur.

PROSPEKTÜSÜN ONAY TARİHİ: 15.09.2011

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI RUHSAT TARİHİ VE NO: 30.07.1963 - 1/99

İMAL YERİ: Mefar İlaç Sanayi A.Ş. Ramazanoğlu Mah. Ensar Cad. No:20 34906 Kurtköy - Pendik - İstanbul - Türkiye

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.