TEKNOSOL - B12
Etken Maddeler Butafosfan | Vitamin B12 (Siyanokobalamin)
Farmasötik Grup Mineral | Vitamin
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Dana | Keçi | Kedi | Köpek | Koyun | Kuzu | Oğlak | Sığır | Tay
Firma Teknovet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

TEKNOSOL - B12
Enjeksiyonluk Çözelti
Vitamin - Mineral

BİLEŞİMİ

Açık kırmızı, kırmızı renkli, berrak görünümlü bir çözelti olan Teknosol - B12 Enjeksiyonluk Çözelti her ml’sinde 100 mg Butafosfan (17.30 mg fosfora eşdeğer) ve 0.05 mg Vitamin B12 (Siyanokobalamin)  içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Organizmada fosforun büyük bir kısmı kalsiyum ile birlikte bulunur. Vücut fosforunun  %80’i  kemiklerde bulunur. Geri kalan kısmı ise, fosfolipitler, nükleik asitler ve  fosfoproteinlerin yapısına  girer. Yumuşak dokularda bulunan fosfor, karbonhidrat ve protein metabolizmasında görevlidir. Mineral madde metabolizmasında kalsiyum - fosfor oranı  oldukça önemlidir. İskelet sisteminin gelişiminde önemli rolleri vardır.  Parathormon ve vitamin D  bu iki elementin fizyolojik sınırlar  içerisinde tutulmasına yardımcı olur. 

Teknosol - B12 Enjeksiyonluk Çözelti’nin etkin maddelerinden olan butafosfan, organizmada asimilasyon ön maddelerine tesir eden organik bir fosfor bileşiğidir. Enerji metabolizmasında rol oynar ve özellikle ADP - ATP sentezinde görev alır. Karaciğer ve kas dokusunda bulunan enzimlerden Aspartat Amino Transferaz’ın (AST) yükseldiği bazı metabolik nedenlere bağlı karaciğer hastalıklarında ve kas hastalıklarında, AST’yi kontrol altına alır. Fosfor, metabolik faaliyetlerde stimulan olarak etki ettikten sonra hemen dışarı atılır. Başka bir özelliği de düz kaslı organların  reaksiyon kabiliyetlerini artırmasıdır. Butafosfan immunolojik reaksiyonları regüle eder. Fosfor ve kalsiyum arasında özellikle iskelet sisteminin  gelişimi açısından  bir ilişki vardır.

Teknosol - B12 Enjeksiyonluk Çözelti’nin etkin maddelerinden  olan Vitamin B12 (Siyanokobalamin) ise, suda çözünen bir vitamin olup, hayvan vücudunda ara metabolizmada rol alır. Protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında görevlidir. Normal gelişme ve beslenme, kan şekilli hücrelerinin (eritrosit, kırmızı kan hücreleri) şekillenmesi, epitel hücreler de dahil tüm hücrelerin gelişmesi ve çoğalması, sinir dokusunda miyelin sentezi ve bütünlüğünün korunması gibi son derece önemli görevleri vardır.

Teknosol - B12 Enjeksiyonluk Çözeltinin damar içi uygulanmasının ardından butafosfan, maksimum serum konsantrasyonuna  kısa sürede ulaşır. 24, 48 ve 72 saat sonra ise tespit edilebilir limitlerin altına iner. Butafosfanın  %77’si idrar yolu ile hızlı bir şekilde vücuttan atılır.

İSTENMEYEN  / YAN ETKİLERİ

Tavsiye edilen uygulama şekli ve dozda  bilinen bir yan etkisi yoktur.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Başka ilaçlar ile karıştırılmamalıdır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (İ.K.A.S.): Son kullanımı takiben et ve süt için sıfır (0) gündür.

KONTRENDİKASYONLARI

Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.

Gebelikte kullanım: Gebe hayvanlarda kullanılabilir.

GENEL UYARILAR

Veteriner hekime danışmadan kullanmayınız.

Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.

Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.

Kullanılan ambalajlar çöp kutusuna atılarak imha edilmelidir.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Deri ve göze teması halinde  derinizi ve gözlerinizi bol su ile yıkayınız. İlaç uygulandıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

MUHAFAZA ŞARTLARI  VE RAF ÖMRÜ 

Kendi ambalajında ve oda sıcaklığında (15-25 °C), ışıktan koruyarak saklayınız. Raf ömrü, imal tarihinden itibaren 2  yıldır. İlk dozun çekilmesinden itibaren ilaç 28 gün içinde tüketilmelidir.

KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kullanılan ambalajlar uygun bir şekilde imha edilmelidir.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Teknosol - B12 Enjeksiyonluk Çözelti; kutu içerisinde  20, 50, 100, 250  ve 500 ml’lik amber renkli cam flakonlarda   satışa sunulmuştur.

PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ: 08.08.2011

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZİN TARİHİ VE NO: 08.08.2011 - 24 / 068

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.