Alerjen İmmünoterapisi

Genel Bilgiler

Görüntüleme Sayısı: 735
26 Haziran 2022 17:51

Alerji 

Bu bilgi sayfası, bu prosedür için mevcut tüm bilgileri içermemektedir. Bu materyal, veteriner hekimler tarafından yazılmış ve gözden geçirilmiş olup, yaygın olarak sorulan soruların cevaplanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu, tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini tutmaz. Sorularınız varsa, özel tıbbi tavsiye için veterinerinize başvurun. Ocak 2022'de güncellendi.

Ayrıca: alerjen immünoterapisi, alerjen spesifik immünoterapi (ASİT), alerji aşıları, alerji aşısı, hiposensitizasyon

Bu prosedür nedir?

Polenler, çimenler, toz akarları ve böcekler gibi belirli çevresel alerjenlere maruz kaldıklarında çok kaşınan kedi ve köpeklerde atopi olarak bilinen bir durum vardır. Alerjen İmmünoterapisi, kaşıntı gibi atopi belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan bir tedavidir.

Evcil hayvanınıza çevresel alerji teşhisi konduğunda, veteriner hekiminiz veya kurul onaylı veteriner dermatoloğunuz, evcil hayvanınızda hangi spesifik alerjenlerin reaksiyonlara neden olduğunu görmek için kan veya cilt testleri yapacaktır. Kan testi invaziv olmasa da, birçok veteriner dermatolog cilt testi yöntemini tercih eder ve sonuçların daha doğru olduğunu düşünür. Bu, evcil hayvanınızın vücudundaki bir kürk parçasını tıraş etmeyi ve evcil hayvanınızın derisinin altına az miktarda farklı alerjen enjekte etmeyi içerir. Evcil hayvanınızın mizacına bağlı olarak hafif sedasyon önerilebilir.

Kan veya cilt testi sonuçlarına, coğrafi bölgenize ve evcil hayvanınızın klinik geçmişine dayanarak, evcil hayvanınızı zaman içinde küçük miktarlarda belirli alerjenlere maruz bırakmak için özelleştirilmiş enjeksiyonlar veya damlalar reçete edilir. Amaç, evcil hayvanınızın bu alerjenlere karşı bir tolerans oluşturmasına yardımcı olmak, böylece reaktiviteyi azaltmak ve klinik belirtileri iyileştirmektir. Veteriner hekiminiz, evde enjeksiyonları veya oral ilaçları ne sıklıkta uygulamanız gerektiğine dair bir program planlayacaktır. Enjeksiyonlar genellikle haftada iki defaya kadar verilirken, oral damlalar genellikle belirli bir süre boyunca günlük olarak verilir.

Bu prosedür neden önerilir?

Pire alerjisi dermatiti gibi bazı durumlarda, alerjene maruz kalma, doğru ilaç kullanımı veya yaşam tarzı değişiklikleri ile sınırlandırılabilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir. Atopi hafif ila orta şiddetteyse, evcil hayvanınızın belirtileri iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Ancak, tüm alerjenler (toz veya ağaç poleni gibi) evcil hayvanınızın ortamından yok edilemez. Bazı evcil hayvanlar belirtiler tedavi edildiğinde iyileşirken, tüm evcil hayvanlar bunu yapmaz ve bazıları uzun süreli tedavi gerektirir. Bazı evcil hayvanlar kronik ilaçlar kullanırken yan etkiler yaşayabilir ve bazılarının uzun süreli ilaç tedavisi zor olabilir. Bu durumlarda, alerji duyarsızlaştırma, bir evcil hayvanın belirtilerini azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, alerji duyarsızlaştırma bir tedavi değildir. Çoğu evcil hayvan alerjenden kaçınmaya devam edecek ve zaman zaman başka ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Alerjen İmmünoterapisi, gıda alerjileri veya hassasiyetleri için bir tedavi değildir. Gıda hassasiyetleri de bir endişe kaynağıysa, veteriner hekiminiz, genellikle çevresel alerjileri test etmeden ve tedavi etmeden önce, hipoalerjenik bir beslenme denemesi boyunca size rehberlik edecektir.

Herhangi bir risk veya olası komplikasyon var mı?

Alerjen İmmünoterapisi tedavisi genellikle düşük bir risk taşır. Bazı evcil hayvanlar oral damlaların tadını sevmeyebilir ve ağızda salya akabilir veya köpürebilir. Enjeksiyon yapılan evcil hayvanlar için kullanılan iğneler ve verilen ilaç hacmi oldukça küçüktür, bu nedenle rahatsızlık genellikle azdır. Enjeksiyon bölgesinde hafif ve geçici şişlik oluşabilir.

Nadir olmasına rağmen, alerji duyarsızlaştırma tedavisinin en ciddi potansiyel komplikasyonu anafilaksidir. Anafilaksi ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Alerjen duyarsızlaştırma tedavisi gören evcil hayvanlar, anafilaksi belirtilerini izlemek için tedaviden 30 ila 60 dakika sonra sahipleri tarafından gözlemlenmelidir (aşağıdaki listeye bakın). Anafilaksi belirtileri gözlemlerseniz, derhal veterinerinize başvurun. Bazen veterineriniz, özellikle yeni bir tedavinin ilk doz(lar)ından sonra veya evcil hayvanınızın daha önce reaksiyonları olmuşsa, anafilaktik reaksiyonları izlemek için hastaneye yatmayı önerebilir.

İşlem sonrası iyileşmeye neler dahildir?

Cilt testi yapılırsa, tıraştan sonra tüylerin yeniden çıkması birkaç hafta sürebilir.

Başka hangi bilgileri bilmem gerekiyor? 

Alerjen İmmünoterapisi ilacı her evcil hayvana özeldir, bu nedenle evcil hayvanınızın ilacını asla başka bir evcil hayvana vermeyin veya tam tersi. İlaç, evcil hayvanınızın tedaviye verdiği cevaba göre zamanla değişebilecek belirli bir programa göre verilecektir. Aklında tut:

 • Alerjen İmmünoterapisi sabır gerektirir. Tedaviye yanıtın görülmesi bir yıl kadar sürebilir ve çoğu evcil hayvan hiçbir zaman tam bir belirti çözünürlüğüne sahip olmayacaktır. Tedaviye başladıktan hemen sonra evcil hayvanınızın belirtilerinde bir iyileşme görmeyi beklememelisiniz ve evcil hayvanınızın belirtileri yönetmek için haftalar ila aylar boyunca başka ilaçlara ihtiyacı olabilir.
 • Tedavinin amacı semptomların sıklığını ve şiddetini azaltmaktır. Birçok evcil hayvan, alerjileri ve buna bağlı deri ve kulak enfeksiyonları için hala ek tedavilere ihtiyaç duyar.
 • Alerjen İmmünoterapisine verilen yanıt evcil hayvandan evcil hayvana değişir. Yaklaşık %50'si iyi bir yanıt alacak, yaklaşık %25'i bir miktar yanıt alacak ve yaklaşık %25'i hiç yanıt vermeyecektir.
 • Alerjen İmmünoterapisi ile düzelen unutkanlıkların tedavisi genellikle ömür boyu sürer. Ancak, formülasyonlarda ve programda fazla mesai yapılması gerekebilir.

Veterinerimi ne zaman aramam gerekiyor?

Evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden veya semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi arayın:

 • Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir acil durum olan anafilaksi belirtileri:
 • Kusma
 • İshal
 • Yüzün şişmesi
 • Kurdeşen
 • Zayıflık
 • Ayakta Duramama
 • Artan kaşıntı ve rahatsızlık
 • Kulaklardan akıntı veya koku
 • Deri enfeksiyonu kanıtı (kızarıklık, kabuklanma, koku, saç dökülmesi)

Göz önünde bulundurulması gereken insan sağlığı endişeleri var mı?

Bir evcil hayvana enjeksiyon yaparken her zaman bir miktar yaralanma riski vardır. Evcil hayvanınıza enjeksiyonun nasıl yapılacağı konusunda veteriner ekibinden uygun eğitim aldığınızdan emin olun. Enjeksiyonu yapmadan önce evcil hayvanınızın uygun şekilde zapt edildiğinden emin olun - kıvranan bir evcil hayvan, yaralanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Son olarak, kullanılmış bir iğneyi asla tekrarlamayın. Veterinerinizden temin edebileceğiniz uygun bir tıbbi atık kabına hemen atın. Özellikle evcil hayvanınızı enjekte ettikten sonra yanlışlıkla kendinize bir iğne batırırsanız, tavsiye için lütfen doktorunuza başvurun.