Köpeklerde Alopesi

Hastalıklar

Görüntüleme Sayısı: 1102
26 Haziran 2022 18:28

Köpeklerde Alopesi

Bu bilgi sayfası, bu durum için mevcut tüm bilgileri içermemektedir. Bu materyal, veteriner hekimler tarafından yazılmış ve gözden geçirilmiştir ve yaygın olarak sorulan soruların yanıtlanmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu, tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini tutmaz. Sorularınız varsa, özel tıbbi tavsiye için veterinerinize başvurun. Ağustos 2021'de güncellendi.

Bu durum nedir?

Alopesi, yetişkin köpekleri etkileyen inflamatuar olmayan tüy dökülmesidir (alopesi). Genellikle bir köpeğin sağlığını önemli ölçüde etkilemeyen kozmetik bir durumdur.

Bu durumun bazı yaygın belirtileri nelerdir?

Evcil hayvanınızda aşağıdakilerin bir kısmını veya tamamını fark edebilirsiniz:

 • Koruyucu tüylerin kaybı ( kabuğun dış/üst tabakası)
 • Özellikle göğüs, sırt ve midede ilerleyici tüy dökülmesi
 • Cildin koyulaşması (hiperpigmentasyon)
 • Yüzeysel bir enfeksiyon varsa, etkilenen deride pullanma, kabuklanma veya kırmızı şişlikler
 • Alopesi X'li köpekler, sistemik hastalık belirtisi olmaksızın genellikle normaldir.

Bu duruma ne sebep olur?

Alopesinin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak çoğunlukla Pomeranian, chow chows, Alaskan malamutes ve diğerleri dahil olmak üzere çift kaplamalı ırkları etkiler. Erkek ve dişi köpekleri, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmalarına veya bozulmamış olmalarına bakılmaksızın eşit olarak etkiler. Olası katkıda bulunan nedenler arasında genetik faktörler, hormon dengesizlikleri, tüy folikülü bozuklukları ve tüy büyüme döngüsünün kesintiye uğraması yer alır, ancak kesin neden bilinmemektedir.

Bu durum nasıl teşhis edilir?

Alopesi X için kesin bir tanı testi yoktur. Bu durumun altında yatan birden fazla faktör olabileceğinden ve diğer birçok hastalık gibi göründüğünden, teşhisi dışlamadır, yani veterinerinizin evcil hayvanınızın alopesi olduğuna karar vermeden önce diğer alopesi nedenlerini ekarte etmesi gerekeceği anlamına gelir.

Veteriner hekiminiz, diğer koşulları ekarte etmeye yardımcı olmak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Cilt sitolojisi. Evcil hayvanınızın cildinin yüzeyinden bir hücre ve kalıntı örneği alınır ve enfeksiyon olup olmadığını ve ne tür organizmaların dahil olduğunu belirlemek için mikroskopla incelenir.
 • Deri kazıntısı. Derinin üst katmanlarının bir örneğini kazımak ve toplamak için donuk bir neşter bıçağı kullanılır ve daha sonra Sarcoptesscabiei ve Demodexspp akarları da dahil olmak üzere deri akarlarını aramak için mikroskopla incelenir.
 • Tiroid testi. Tiroid bezinin işlev bozukluğu genellikle deride ve tüylerde değişikliklere neden olur. Tiroid bozukluğu olan köpekler, alopesi X'li köpeklere benzer bir görünüme sahip olabilir. Bir tiroid paneli, aşağıdaki kan testlerinden bir veya daha fazlasını içerebilir:
 • Total T4 (tiroksin) düzeyi , tiroid hastalığı için en yaygın tarama testidir. Bu test, kan dolaşımındaki belirli bir tiroid hormonunun seviyesini değerlendirir. Değer düşük olduğunda, hipotiroidizmi doğrulamak için ek testler önerilir. Düşük seviyelere diğer tiroid dışı hastalıklar da neden olabilir.
 • Serbest T4 düzeyi , kandaki tiroksin düzeylerini değerlendiren daha spesifik bir testtir ve tiroid dışı hastalıklardan total T4'e göre daha az etkilenir. Serbest T4, toplam T4 normal olduğunda ancak hipertiroidizmden şüphelenildiğinde veya düşük bir toplam T4 sonucunu araştırmak için kullanılabilir.
 • TSH (tiroid uyarıcı hormon) seviyesi , ilave tiroid hormonlarının üretimini uyarmak için beyin tarafından salgılanan TSH miktarını ölçer. Yüksek seviyeler hipotiroidizm ile ilişkilendirilebilir.
 • TgAA seviyesi , tiroid bezine yönelik antikorları ölçer. Yüksek seviyeler, hipotiroidizm için bir otoimmün nedeni gösterebilir.
 • Deri biyopsisi. Küçük deri parçaları lokal anestezi ve/veya sedasyon ile cerrahi olarak toplanır ve bir patolog tarafından değerlendirilir. 
 • Tam kan sayımı (CBC). Tam kan sayımı , evcil hayvanınızın kanındaki kırmızı kan hücrelerini, beyaz kan hücrelerini ve trombositleri değerlendirir. Ayrıca anemi ve enfeksiyon belirtilerini, iltihaplanmayı ve bazı kanserleri tanımlayabilir.
 • Serum kimyası profili. Serum kimyası profili ( biyokimya paneli, kan kimyası veya biyokimyasal panel olarak da bilinir ) , karaciğer ve böbrekler gibi iç organların durumunu değerlendiren, elektrolitleri ölçen ve belirli enzimlerin seviyelerini tanımlayan bir kan testidir.
 • İdrar tahlili (UA). Bu test, idrar yolundaki enfeksiyon belirtilerini veya diğer anormallikleri belirlemek için idrarı analiz eder, böbrek fonksiyonunu değerlendirir ve sistemik hastalığa ilişkin diğer ipuçlarını arar.
 • Adrenal paneli. Bu çok aşamalı test, sentetik bir hormonun enjeksiyonundan önce ve sonra evcil hayvanınızın kanının alınmasını içerir. Test, seks hormonları da dahil olmak üzere adrenal bezler tarafından düzenlenen birkaç steroid/hormonu ölçer.

Tedavi seçeneklerinden bazıları nelerdir?

Bu kozmetik durum önemli bir sağlık riski oluşturmadığından tedavi gerekmeyebilir. Veterineriniz, evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • Bazı alopesi X vakalarında, bozulmamış bir köpeğin kısırlaştırılması veya kısırlaştırılması belirtileri hafifletecek ve tüylerin yeniden çıkması görülecektir.
 • Melatonin takviyesi bazı köpeklerde tüylerin yeniden çıkmasına neden olur. Melatonin ile ilişkili yan etkiler genellikle hafiftir, ancak herhangi bir yanıtın görülmesi haftalar alabilir ve bazı köpeklerde herhangi bir iyileşme görülmeyebilir. Melatonin, diabetes mellituslu köpeklerde önerilmez.
 • Adrenal bez işlevini değiştiren ilaçlar, saçların yeniden büyümesine neden olabilir. Bununla birlikte, bu ilaçların birçoğu ciddi yan etkiler potansiyeline sahiptir ve tekrarlanan kan testleri dahil olmak üzere düzenli izleme gerektirir. Veterineriniz, bunlardan herhangi birinin köpeğiniz için uygun olup olmadığını sizinle görüşebilir.
 • Yüzeysel bir cilt enfeksiyonu (piyoderma) varsa , tedavi antibiyotik veya antifungal ilaçlar, topikal tedavi veya şampuan içerebilir.
 • Bazı durumlarda, etkilenen deriden biyopsi alınması veya mikroiğneleme cihazı ile yüzeysel travmaya neden olmak tüylerin yeniden çıkmasına neden olabilir.

Bu durum evcil hayvanım için ne anlama geliyor?

Alopesi esas olarak kozmetik bir durum olduğundan, saç dökülmesi ilerleyebilir veya devam edebilirse de, normal bir yaşam için prognoz tedavisiz bile iyidir. Alopesi X'li köpeklerin bazıları, ancak hepsi değil, cilt enfeksiyonlarına ve diğer dermatit türlerine (cilt iltihabı) eğilimlidir. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, köpek montları ve diğer kıyafetleri kullanmak evcil hayvanınızın açık havada daha rahat etmesine yardımcı olabilir.

Veterinerimi ne zaman aramam gerekiyor?

Evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veya evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi arayın:

 • Kaşıntılı veya iltihaplı deri
 • Zayıflık, uyuşukluk ve / veya iştahsızlık

Göz önünde bulundurulması gereken insan sağlığı endişeleri var mı?

Bu durum insanlar için herhangi bir risk oluşturmaz.