Köpeklerde Panosteitis

Hastalıklar

Görüntüleme Sayısı: 205
13 Mayıs 2024 23:22

Bu durum nedir?

Panosteitis, büyüyen genç köpeklerde uzuvların bir veya daha fazla uzun kemiğinde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan bir durumdur.

Bu durumun bazı yaygın belirtileri nelerdir?

Evcil hayvanınızda aşağıdakilerden bazılarını veya tamamını fark edebilirsiniz:

 • Bir veya daha fazla uzuvda ani başlayan topallama. Topallama dönemleri birkaç hafta veya ay boyunca gelip gidebilir ve her tekrarda farklı bacaklarda ortaya çıkabilir.
 • Letarji
 • Ayağa kalkmada zorlanma
 • İştah azalması

Bu duruma ne sebep olur?

Panosteitin kesin nedeni bilinmemektedir. Bulaşıcı nedenler (virüsler veya bakteriler gibi) ve yüksek proteinli diyetler öne sürülmüştür ancak kanıtlanmamıştır. Alman çoban köpeklerinde hastalığın genetik bir formu belirtilmiştir.

Panosteitis tipik olarak 6 ila 18 ay arasındaki köpekleri etkiler. Bu durum genellikle büyük ve dev cins köpeklerde görülür, ancak herhangi bir cins etkilenebilir. Sonunda hastalık kendi kendine düzelir. Bununla birlikte, köpek bu durumu aşıncaya kadar ağrılı durumun tekrarlaması meydana gelebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Yukarıda listelenen belirtilere ek olarak, veterineriniz etkilenen uzuvları elle muayene ederken ateş veya ağrı gözlemleyebilir.

Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın teşhisini doğrulamaya yardımcı olmak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Radyografiler (röntgenler). Radyografiler, veterinerin köpeğinizin uzuv kemiklerini değerlendirmesine yardımcı olabilecek bir görüntü türüdür. Belirtilerin başlamasından sonraki birkaç gün boyunca kemiklerde görsel değişiklikler meydana gelmeyebilir, dolayısıyla etkilenen köpeklerde bile radyografiler normal görünebilir.

Veteriner hekiminiz diğer koşulların dışlanmasına yardımcı olmak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Kene kaynaklı hastalık testi. Bu kan testi grubu, Anaplasma spp, Rickettsia spp, Ehrlichia spp ve Borrelia spp dahil kene kaynaklı hastalık patojenlerine karşı antikorların veya DNA'nın tanımlanmasına yardımcı olabilir. Kene kaynaklı bazı hastalıklar topallamaya neden olabilir.
 • Tam kan sayımı (CBC). CBC, evcil hayvanınızın kanındaki kırmızı kan hücrelerini, beyaz kan hücrelerini ve trombositleri değerlendirir. Ayrıca anemiyi ve enfeksiyon, iltihaplanma ve bazı kanser belirtilerini de tanımlayabilir.
 • Serum kimyası profili. Serum kimyası profili (aynı zamanda biyokimya paneli, kan kimyası veya biyokimyasal panel olarak da bilinir), karaciğer ve böbrekler gibi iç organların durumunu değerlendiren, elektrolitleri ölçen ve belirli enzimlerin seviyelerini tanımlayan bir kan testidir.
 • İdrar tahlili (UA). Bu test, idrar yolundaki enfeksiyon belirtileri veya diğer anormallikler açısından idrarı analiz eder, böbrek fonksiyonunu değerlendirir ve sistemik hastalığa ilişkin diğer ipuçlarını arar.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Veterineriniz evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

Panosteitin spesifik bir tedavisi yoktur. Tedavi köpeğinizin acısını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Ağrı kesici ilaçlar önerilebilir ve egzersizin kısıtlanması rahatsızlığın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Bunun evcil hayvanım için anlamı nedir?

 • Hastalık genellikle birkaç hafta ila aylar içinde düzeleceğinden prognoz iyidir.
 • Ağrı yalnızca bir uzuvda ortaya çıkabilir veya hastalık düzelmeden başka uzuvlara da kayabilir. İyileşen bir kemikte ağrı genellikle tekrarlamaz. Aynı kemik birden fazla kez etkilenmişse başka nedenler araştırılmalıdır.
 • Eğer topallık çözülmezse, diğer nedenleri aramak için daha ileri değerlendirme yapılması endikedir.

Veteriner Hekimi ne zaman aramalıyım?

Evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veya evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi arayın:

 • Kalıcı veya kötüleşen ağrı
 • Uyuşukluk, iştah kaybı, kusma, ishal veya katran rengi dışkı (eğer ilaç reçete edilmişse)

İnsan sağlığıyla ilgili dikkate alınması gereken herhangi bir husus var mı? 

Bu durum insanlar için herhangi bir risk oluşturmamaktadır.