Piyometra

Hastalıklar

Görüntüleme Sayısı: 166
2 Mayıs 2023 13:03

Piyometra

pürülan endometriozis, piyometrit, "pyo" olarak da adlandırılır.

Bu bilgi sayfası, bu durum için mevcut tüm bilgileri içermez. Bu materyal, veteriner hekimler tarafından yazılmış ve gözden geçirilmiştir ve sık sorulan soruları yanıtlamaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır, tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerine geçmez. Sorularınız varsa, özel tıbbi tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.

Ağustos 2021'de güncellendi.

Bu durum nedir?

Pyometra, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir rahim enfeksiyonudur. Enfeksiyon açık veya kapalı olarak sınıflandırılabilir. Kapalı bir pyometra, serviksin kapalı olduğu ve enfektif materyalin (irin) rahmi doldurarak rahmi yırtılma riskine soktuğu anlamına gelir. Açık bir pyometra, serviksin açık olduğu ve enfektif materyalin uterustan boşaldığı ve vajinal akıntı olarak görülebileceği anlamına gelir.

Bu durumun bazı yaygın belirtileri nelerdir?

Evcil hayvanınızda aşağıdakilerden bazılarını veya tümünü fark edebilirsiniz:

 • Uyuşukluk ve zayıflık
 • Azalmış veya tam iştah kaybı
 • Kusma
 • Artan su içme
 • Artan idrara çıkma
 • Vajinal akıntı
 • Karında şişlik

Bu duruma ne sebep olur?

Pyometra, uterus içinde bakteriyel enfeksiyon meydana geldiğinde gelişebilir. Bu genellikle, hormonal dalgalanmalar nedeniyle rahmin enfeksiyona özellikle duyarlı olduğu kızgınlık döneminden (östrus) kısa bir süre sonra olur. Rahim enfeksiyonu, rahim içinde biriken irin oluşturur. Enfeksiyondan gelen toksinler kan dolaşımına girdiğinde bu durum yaşamı tehdit eder hale gelir.

Bu durum nasıl teşhis edilir?

Pyometra belirtileri tipik olarak, bir evcil hayvanın kızgınlık döngüsünü takip eden birkaç haftaya kadar ortaya çıkmaz. Bununla birlikte, kısırlaştırılmamış bir dişide kızgınlık dönemine yakın herhangi bir hastalık belirtisi, veterinerinizin pyometra'dan şüphelenmesine yol açabilir. Yukarıda listelenen belirtilere ek olarak, veteriner hekiminiz ateş, susuzluk, soluk veya parlak kırmızı diş etleri veya gergin veya ağrılı bir karın da gözlemleyebilir. Veteriner hekiminiz rektal muayene sırasında karında büyümüş rahmi hissedebilir veya pelvik kanalda sıvı dolu rahmi hissedebilir.

Veterineriniz, evcil hayvanınızın teşhisini doğrulamak için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Tam kan sayımı (CBC). CBC, evcil hayvanınızın kanındaki kırmızı kan hücrelerini, beyaz kan hücrelerini ve trombositleri ölçer. Ayrıca anemi ve enfeksiyon, iltihaplanma ve bazı kanser belirtilerini de tanımlayabilir.
 • Serum kimyası profili. Serum kimyası profili ( biyokimya paneli, kan kimyası veya biyokimyasal panel olarak da bilinir), karaciğer ve böbrekler gibi iç organların durumunu değerlendiren, elektrolitleri ölçen ve belirli enzimlerin düzeylerini belirleyen bir kan testidir.
 • Laktat. Anormal kan laktat seviyeleri, vücut dokularının yeterli oksijen almadığını gösterebilir.
 • İdrar tahlili (UA). Bu test, idrar yolundaki enfeksiyon belirtilerini veya diğer anormallikleri belirlemek, böbrek fonksiyonunu değerlendirmek ve sistemik hastalığa ilişkin diğer ipuçlarını aramak için idrarı analiz eder.
 • Vajinal sitoloji. Evcil hayvanınızın vajinasından bir hücre örneği alınır ve hastalık belirtileri aramak için mikroskopta incelenir.
 • Karın radyografileri (röntgenler). Radyografiler, veterinerin büyümüş rahim de dahil olmak üzere evcil hayvanınızın karnını değerlendirmesine yardımcı olabilecek bir görüntü türüdür. Piyometradan şüphelenildiğinde,
 • Radyografiler de hamileliği dışlamak için yararlıdır. 
 • Karın ultrasonu. Ultrason taraması, evcil hayvanınızın iç organlarının görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Piyometradan şüphelenildiğinde, karın ultrasonu büyük, sıvı dolu rahim boynuzlarını belirleyebilir ve ayrıca hamileliği de ekarte edebilir.
 • Bakteri kültürü ve duyarlılık testi. Bir kültür gelişir ve sunulan bir rahim sıvısı veya doku örneğinde varsa mevcut bakteri tipini tanımlar. Duyarlılık paneli, bu bakterilerin hangi antibiyotiklere yanıt vermesi gerektiğini tanımlar.

Tedavi seçeneklerinden bazıları nelerdir?

Veterineriniz, evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre aşağıdakilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • Rahim ve yumurtalıkların çıkarılması ameliyatı ( ovariohisterektomi veya spay)
 • İntravenöz sıvılar ve enjekte edilebilir ilaçlar için hastaneye yatış (antibiyotikler, antiemetik ilaçlar, tıbbi tedavi ve ağrı yönetimi)

Bu evcil hayvanım için ne anlama geliyor?

Pyometra, enfekte rahmin ve yumurtalıkların çıkarılması için genellikle hastaneye yatmayı ve acil bir ameliyat gerektiren kritik bir durumdur. Kısırlaştırma yaygın bir prosedür olmasına rağmen, bir evcil hayvanı pyometra ile kısırlaştırmak daha zordur ve evcil hayvanın rahmi büyüdüğü ve irinle dolu olduğu için rutin bir kısırlaştırmaya göre daha yüksek risk taşır.

Evcil hayvanınız ameliyattan sonra iyileştikten sonra, pyometranın neden olduğu uzun vadeli problemler olmadan normale dönmesini bekleyebilirsiniz. Sadece nadir durumlarda, pyometra yaşayan evcil hayvanlar uzun vadeli komplikasyonlar yaşar. Ameliyat yerine tıbbi tedavi uygulanan açık pyometralı evcil hayvanlar (tipik olarak sadece üreme hayvanlarında kabul edilir) tekrar pyometra kapma riski yüksektir ve sonraki kızgınlık döngülerinde yakından izlenmelidir.

Veteriner hekimi ne zaman aramam gerekiyor?

Evcil hayvanınız ameliyattan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa veya evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizi arayın:

 • Klinik belirtilerin devam etmesi veya tekrarlaması
 • Kusma, ishal, iştahsızlık veya koyu katran rengi dışkı
 • Kesi bölgesinde şişlik, kızarıklık veya akıntı

Dikkate alınması gereken herhangi bir insan sağlığı endişesi var mı?

Bu durum insanlar için herhangi bir risk oluşturmaz.