APİGUARD
Etken Maddeler Timol (Timolol Maleate Ophthalmic)
Farmasötik Grup Ektoparaziter
Farmasötik Şekil Jel
Hayvanlar Arı
Firma Bavet
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

APIGUARD
Jel
Bal Arılarında Varroosis için Ektoparaziter (Akarisit)

 

BİLEŞİMİ

Bir gramında 250 mg Timol ihtiva eder.

KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

Bal arılarının yavru ve erginlerinde bulunan arı akarı Varroa jacobsoni adlı dış parazite karşı akarisit olarak kullanılmaktadır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Kovan Uygulaması: 50 gr’lık jelden 2 hafta arayla iki kez uygulama yapılmalıdır. Bu uygulama şekli ile yılda en fazla 2 defa uygulama yapılır.

Uygulama Şekli:

Alüminyum kaseler için: Kovanı açınız. Ambalajın üzerindeki kapağı bir ucu kabın bir köşesinde kalacak şekilde açınız. Açık kabı peteklerin üzerine tam ortaya yerleştiriniz. Kabın üzeri ile kovan çerçevesi arasında en az 0.5 cm mesafe kaldığından emin olunuz. Kovanı kapatınız. 2 hafta sonra ilk kabı yenisi ile aynı şekilde değiştiriniz. İçi boşalana dek kabı kovan içerisinde bırakınız.

Alüminyum poşetler için: Kovanı açınız. Alüminyum poşeti kenarındaki çentikli kısmından yırtınız. İçeriği poşetle birlikte sunulan kaba boşaltınız. Kabı peteklerin üzerine tam ortaya yerleştiriniz. Kabın üzeri ile kovan çerçevesi arasında en az 0.5 cm mesafe kaldığından emin olunuz. Kovanı kapatınız. 2 hafta sonra ilk kabı yenisi ile aynı şekilde değiştiriniz. İçi boşalana dek kabı kovan içerisinde bırakınız.

 

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ: APIGUARD Jel içeriğindeki Timol,  isopropilmetakreozol, 2- izopropil-5-metilfenol kimyasal yapısında bir uçucu yağ asididir. Doğal olarak kekik bitkisinde bulunur.

Etkisini Varroa akarlarının hücre zarlarını ve tüm hücresel prosesleri bozarak gösterir. Diğer kimyasal ajanlarınkinden farklı olan bu etki mekanizması sayesinde Varroa akarlarının Timol etkisinden kurtulmak için tüm vücut fonksiyonlarını değiştirmeleri gerektiğinden direnç kazanmaları oldukça güçleşir. Varroa jacobsoni üzerine 12 -30° C arasındaki ısıda çok yoğun olarak buharlaşarak toksik etki gösterir. Buharlaşma arılar üzerine zarar verecek düzeyde değildir. Timol buharı, Varroa parazitinin solunum sistemindeki trake kanallarında yakıcı ve öldürücü bir etki yapmaktadır. Bu etki sıcaklık yükseldikçe artmaktadır. Hava sıcaklığı 12°C’nin altına düşerse, buharlaşma azalmakta ve ilacın öldürücü etkisi de minimum düzeye inmektedir.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR:

Üründen en yüksek etki, geç yaz döneminde bal hasadından sonra kullanıldığında görülmektedir. Ancak yoğun akar enfestasyonu ile birlikte hava sıcaklığının 15°C’nin üzerinde olduğu ilkbahar döneminde de kullanılmalıdır. İlacın etkinliği koloniler arasında farklılık gösterebilir. Bir sonraki kış veya ilkbaharda Varroa akarlarının yoğun olduğu görülürse, bu dönemde ilave bir uygulama tavsiye edilmektedir. Bazen sezon dışı uygulamalar gerekebilir.

İlaç uygulandıktan sonra kovanın giriş kısmı açık bırakılmalıdır. Tüm jel içeriği bitinceye kadar kase kovanda bırakılmalıdır.

Kolonideki değişiklikler zaman zaman kontrol edilmelidir. Tedaviye başladıktan sonra kolonide nadiren geçici ancak zararsız bir huzursuzluk görülebilir.

Tedavi sırasında karakteristik Timol kokusu dikkat çekebilir.

Koloninin sağlık durumu, zayıf ya da kuvvetli oluşu, çevre ve iklim koşulları dikkate alınarak doz ayarlaması yapılmalıdır.

Varroa’nın üremesi ilkbaharda başlar, sonbahara kadar sürer. Varroa’ nın üremesi ve gelişmesi peteğin yavru gözleri içinde olur. Dişi varroa her seferinde 2-8 adet yumurtayı petek kapatılmadan önce arı larvalarının bulunduğu petek gözlerine bırakır. Dişi varroalar 8-10 gün, erkek varroalar 6-7 gün sonra ergin haline geçer. Erkek varroalar petek içinde çiftleşir ve ölürler. Dişi varroalar ergin olduktan 4-14 gün sonra yumurtlamaya başlar. Bir dişi varroa yazın 2-3 ay, kışın 5-8 ay canlı kalır. Ergin varroalar kışı ergin arılar üzerinde geçirirler ve arıların vücut sıvısını (hemolenfini) emerek beslenirler.

Yavru varroalar ( larva/nimf ) ise petek gözü içindeki yavru arının (larva/pupa) hemolenfini emerek beslenirler. Petek gözleri sırlandıktan sonra ilaç petek gözüne giremeyeceğinden yeterince etkili olamaz. Bu sebeple ilaç uygulamaları, varroaların petek gözlerinden çıkışı dikkate alınarak yapılmalıdır. İlaç buharları, havadan ağır olduğu için ilaç kutusu kovanın dip tahtası üzerine konulmamalıdır.

Hava sıcaklığı 26 °C’nin üzerinde ise ilaç uygulamasına devam edilmemelidir. Yaz aylarında ve bal hasadından önce kesinlikle ilaçlama yapılmamalıdır.

İSTENMEYEN ETKİLER:

Uygulama sırasında çok hafif bir ajitasyon görülebilir. Bazen yüksek sıcaklıklarda uygulama periyodunda genç arı sayısında bazı önemsiz azalmalara yol açabilir, ancak bu koloni gelişimini etkilemez.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ:

İlaç etkileşimine dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT:

Önerilen dozun üzerinde yapılan uygulama koloni davranışlarında rahatsızlık oluşturur (ajitasyon, kaçışma veya ölüm artışı). Doz aşımında fazla ürünü kovandan uzaklaştırınız.

GIDALARDAKİ İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR:

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra insan tüketimine sunulacak bal için 0 gündür.

KONTRENDİKASYONLAR:

Önerilen kullanım şekli dışında kullanılamaz. 12° C’nin altındaki soğuk havalarda, arılar kış salkımı oluşturduğundan, bu durumda ilaçlama yapmaya çalışmak, ana arının ölümüne sebep olabilir. Bu yüzden hava sıcaklığı 14 °C’nin altına düştüğü günlerde ilaçlama yapılmamalıdır.

GENEL UYARILAR:

Kullanmadan önce veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz. Ambalajı hasarlı ürünleri satın almayınız ve kullanmayınız. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER VE HEKİMLER İÇİN UYARILAR:

Deri ve göze olası irritasyon ve tahriş edici etkisi nedeniyle doğrudan göze ve deriye temasından kaçınılmalıdır. Uygulamalarda maske, eldiven ve gözlük kullanınız. Uygulamadan sonra ürünle temas eden giysileri ve ellerinizi bol su ve sabunla yıkayınız. Deriye temas halinde temas eden yer bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Göze temas halinde gözlerinizi bol su ile yıkayınız ve doktora başvurunuz. Ürünü teneffüs etmeyiniz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ:

30°C’nin üzerinde depolamayınız. Dondurmayınız. Orijinal ambalajında kapalı bir şekilde muhafaza ediniz. Direk güneş ışığından koruyunuz. Ürüne bulaşabilecek başka pestisitlerin yanında depolamayınız. Gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz. Normal depolama şartlarında (serin ve kuru) ve orijinal ambalajında muhafaza edildiğinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini 36 ay muhafaza eder.

KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR:

Kullanılan ambalajları usulüne uygun şekilde imha ediniz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ:

Karton kutu içerisinde 10 adet 50 gramlık kapaklı alüminyum kaselerde, 24 veya 40 adet 25 gr’lık alüminyum poşetlerde ve 3kg’lık alüminyum kaselerde piyasaya sunulmaktadır.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.