OBESON
Etken Maddeler Timol (Timolol Maleate Ophthalmic)
Farmasötik Grup Ektoparaziter
Farmasötik Şekil Jel
Hayvanlar Arı
Firma Sanovel
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

OBESON Jel 
Bal Arılarında Varroasis İçin Ektoparaziter (Akarisit) 

BİLEŞİMİ

OBESON Jel mat beyaz renkli koyu kıvamlı bir jeldir. Beher gramında 250 mg timol içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZET

OBESON Jel’in bileşimindeki timol isopropilmetakreozol, 2-izopropil-5-metilfenol kimyasal yapısında bir uçucu yağ asididir. Doğal olarak kekik bitkisinde bulunur ve bazı gıdalarda kullanımına izin verilen bir katkı maddesidir. Timol bir protein denatürantıdır. Etkisini Varroa akarlarının hücre zarlarını ve tüm hücresel prosesleri bozarak gösterir. Diğer kimyasal ajanlarınkinden farklı olan bu etki mekanizması sayesinde Varroa akarlarının Timol etkisinden kurtulmak için tüm vücut fonksiyonlarını değiştirmeleri gerektiğinden direnç kazanmaları oldukça güçleşir. Obeson Jel 12 - 30°C arasındaki ısıda çok yoğun olarak buharlaşarak arı paraziti olan Varroa jacobsoni üzerine toksik etki gösterir. Buharlaşma arılar üzerinde zararlı olacak düzeyde değildir. Bunun için özel olarak formüle edilerek hazırlanmış olan kontrollü salım yapan jel formu timolün 5 µg/litre hava konsantrasyonunda optimal buharlaşmasını sağlamaktadır. Buharlaşan aktif madde arıların kanat çırpmaları sayesinde doğal bir fan etkisi ile akarlara daha etkili şekilde nüfuz eder. Jel formülasyonunun bulaşma özelliğinden dolayı işçi arıların timolü koloni içerisinde her tarafa yaymaları sonucu Varroa akarları için kontak yoluyla da öldürücü etki gösterir. Timol memelilerde gastrointestinal kanaldan hızla ve kolayca emilir. Bir kısmı timohidrokuinon’ a okside olur. Emilen maddenin yaklaşık % 50’si 24 saat içerisinde konjuge edilmemiş glukuronit veya sülfat konjugatı olarak böbrekler yoluyla atılır. Timohidrokuinon metaboliti de aynı şekilde böbrekler yoluyla atılır.

ENDİKASYONLARI / KULLANIM SAHASI

OBESON Jel, arıların akarı olan Varroa jacobsoni’nin neden olduğu Varroasis enfestasyonunun tedavisinde ve korunmasında kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

"Veteriner Hekim Tarafından Başka şekilde Önerilmediği Taktirde" OBESON Jel bal öncesi (erken ilkbahar) ve sonrası (geç sonbahar) ortalama gün ısısının 15°C olduğu günlerde her bir koloni için 1 alüminyum kase olacak şekilde kapağı açılarak kovan içine çıta üzerine yerleştirilir. İki hafta sonra aynı kovana ikinci bir uygulama daha yapılır. Böylece tedavi edici etki 4-6 hafta devam eder.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER ve HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR

  • İlaç uygulandıktan sonra kovanın giriş kısmı açık bırakılmalıdır.
  • İlaç uygulandıktan sonra işçi arıların alüminyum kasenin içine girebildiklerinden emin olunmalıdır.
  • Tüm jel içeriği bitinceye kadar kase kovanda bırakılmalıdır.
  • Kolonideki değişiklikler zaman zaman kontrol edilmelidir. Bazen sezon dışı uygulamalar gerekebilir. 
  • Tedaviye başladıktan sonra kolonide bazen geçici ancak zararsız bir huzursuzluk görülebilir.
  • Tedavi sırasında karakteristik timol kokusu bazen dikkat çekici düzeyde olabilir.
  • Koloninin sağlık durumu, zayıf yada kuvvetli oluşu, çevre ve iklim koşulları dikkate alınarak doz ayarlaması yapılmalıdır.

İSTENMEYEN / YAN ETKİLER

Bal arılarında önerilen dozlarda bilinen bir yan etkisi yoktur.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER VE TEDBİRLER

Aşırı sıcak havalarda uygulandığında kolonilerde huzursuzluk olmakla birlikte bu geçici bir durumdur. Bunun önüne geçmek amacıyla uygulama hava sıcaklığının 30°C ‘nin altında olduğu günlerde yapılmalıdır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra insan tüketimine sunulacak bal için ilaç kalıntı arınma süresi “0” sıfır gündür .

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

15 - 30°C arasındaki oda sıcaklığında ve dondurulmadan muhafaza edildiği takdirde ilacın raf ömrü 2 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde 10 adet 50 gramlık alüminyum kapaklı alüminyum kaselerde sunulmaktadır.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.