İODE İODURE
Etken Maddeler Potasyum İyodür
Farmasötik Grup Antiseptik | Rezolitif
Farmasötik Şekil Deri Merhemi
Hayvanlar
Firma Ülkem
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

Bileşimi: 100 gramlık kutu içinde 10 gram Potasyum iodure, 2 gram İyot, 8,24 gram Su bulunur. Karakteristik iyodumsu kokulu; siyahımsı, koyu menekşemsi rengindedir.

Farmakolojik Özellikler: Etkin maddeler olan iode ve potasyum iodure kuvvetli antiseptik, antimikotik ve rezolitif özelliklere sahiptir. Hücre proteinlerinin yapısını bozarak proteinlerin yumaklaşması ve çökmesiyle mikroorganizmaların kısa sürede ölmesini sağlayarak etkilerini gösterirler.

Endikasyonları: Yüzeysel mantar hastalıklarında, bakterilerden ileri gelen deri hastalıklarında, Sporotrikoz ve Aktinomikozda kullanılır.

Kullanım Sahası: Deri, tendo kılıfı ve eklem yüzeylerinde rezolitif, antiseptik ve iritan etkisi vardır ve bu amaçla haricen kullanılır. Ayrıca kronik deri hastalıklarının, apsenin, deri ve deri altı şişkinliklerin sağaltımında kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu: Veteriner hekimce başka şekilde tavsiye edilmedikçe; yaraya sürülmek suretiyle; 3-4 gün kullanılır. Hedef türler için özel klinik bilgiler ve uyarılar: Hastalarda iyoda karşı bazen aşırı duyarlılık oluşabilir. Değişik tipte döküntüler ve ateş meydana gelebilir. 

Kontrendikasyonları: Açık ve çok geniş yaralarda kullanılmamalıdır.

İstenmeyen Etkiler: Uzun süre devamlı kullanıldığında deride irkilti ve kızarıklığa neden olabilir. Mukozalara ve açık yaralara uygulanmamalıdır. İyot; alkaliler, amonyak, kloralhidrat, fenol, sodyum tiyosülfat, nişasta ile geçimsizdir.

Genel Uyarılar: Kullanmadan önce Veteriner Hekime danışınız.Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.

Ticari takdim şekli: 100-150 gramlık plastik kutularda.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.