ÜNİVERSAL ANTİDOT
Etken Maddeler Kaolin | Magnezyum Oksit | Tannik Asit | Kömür
Farmasötik Grup Antidot
Farmasötik Şekil Oral Çözelti Tozu
Hayvanlar
Firma Ülkem
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

BİLEŞİMİ

250 gramlık plastik şişe içinde 100 gram Etkin kömür, 50 gram Magnezyum oksit, 50 gram Kaoline, 50 gram Tannik asit bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Etkin kömür, son derece güçlü yüzeyde tutucu, kurutucu ve renk giderici özellikleri olan bir maddedir. Kaolin, beyaz kil olarak da bilinir ve sindirim kanalında çözünmeyerek, bağırsak duvarını kaplar ve koruyucu tabaka oluşturur. Tannik asit astrenjan etkisi için, Magnezyum oksit antiasid ve antidot olarak kullanılır.

KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

Sindirim sisteminde meydana gelen zehirlenmelerde kullanılır. Yemek borusu atonilerinde gazların neden olduğu hazımsızlık ve karın şişkinliklerinde, pis kokulu ishallerde ve fosforlu zehirlenmelerinde kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ

2-3 katı su ile sulandırılıp ağız yoluyla içirilir. Genel doz 120-200 mg/kg, şiddetli vakalarda doz 2-3 g/kg.dır. İçerdiği kömür oranına göre doz; at-sığır 100-300 g., tay-dana 20-100 g., koyun-keçi 20-100 g., kedi-köpek 5-20 g.dır.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Diğer ilaçlarla bilinen bir geçimsizliği yoktur.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT

Rastlanmamıştır.

KONTRENDİKASYONLARI

Etkin kömür sindirim kanalında enzimler ve çeşitli besin maddelerini de tutar ama akut zehirlenmelerin sağaltımında bu durumun önemi azdır.

GENEL UYARILAR

Mineral asit, yakıcı dağlayıcı asit ve alkaliler, demir sülfat, nitrat, tuz, klorat, siyanür zehirlenmelerinin sağaltımında kullanmaktan kaçınınız.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Oda sıcaklığında, serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Raf ömrü, imal tarihinden itibaren 2 yıl.

TİCARİ ŞEKLİ

Plastik sarı şişede 100- 250 ve 500 gr/şişe miktarda bulunur.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.