DİASTOP
Etken Maddeler Kaolin | Neomisin Sülfat | Pektin
Farmasötik Grup Antibakteriyel
Farmasötik Şekil Oral Çözelti Tozu
Hayvanlar At | Buzağı | Dana | Düve | Hindi | Keçi | Koyun | Kuzu | Oğlak | Ördek | Sığır | Tavşan | Tay
Firma Teknovet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

DİASTOP
Oral Çözelti Tozu
Veteriner Barsak Antibakteriyeli

BİLEŞİMİ

Diastop Oral Çözelti Tozu, beyaz renkli akışkan bir tozdur. 20 gramında ;

            Neomisin baz’a eşdeğer Neomisin sülfat……....2 g

            Pektin..........................………...................…. 0.5 g

            Kaolin………q.s.......................................…  20 g içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER 

Diastop Oral Çözelti Tozu; evcil hayvanlarda, bakteriyel kaynaklı nedeni bilinmeyen ishallerin sağaltımında, aminoglikozid  yapılı bir antibiyotik olan neomisin ile pektin ve kaolin maddelerinin kombinasyonu esasına göre hazırlanmış, ağız yoluyla verilmeye özgü oral bir tozdur.

Diastop Oral Çözelti Tozu’nun etken maddelerinden olan neomisin, aminoglikozid grubundan olup,  bakterilerde protein sentezini engellemek suretiyle etkili olur. Neomisin başlıca gram negatif bakterilere (E.coli, Enterobacter aerogenes, Pasteurella spp., Pr vulgaris, Salmonella spp., Shigella spp., H.influenza, N.meningiditis, Vibrio cholerae,) ve bazı gram pozitif bakterilere (Staph. aureus, Strep. Faecalis) karşı etkilidir. Klebsiella spp,  E.coli, Pseudomonas spp.’lerin duyarlılığı nispeten azdır. Strep. pyogenes, viridans grubu streptokoklar dirençlidir.

Oral olarak alındıktan sonra sindirim sisteminden ancak %3’lük kısmı emilir ve bundan dolayı sistemik etki göstermemektedir. Emilen neomisinin %97’si değişmemiş halde safra ile % 3’lük kısmın çoğunluğu da böbrekler yoluyla atılır. Mide hidroklorik asidine ve çeşitli bakteriyel etkinliklere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu yüzden sindirim  kanalında uzun süre parçalanmadan kalarak etkili derişimin koruyabilir.

Diğer etken maddeleri oluşturan kaolin  sindirim kanalının koruyucu bir katmanla kaplanmasını sağlarlar. Aynı zamanda bakteri toksinleri ile diğer zehirli maddelerin absorbe edilmesini sağlar.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR

Neomisin  sadece sindirim kanalında etkili olduğundan, enfeksiyon etkenlerinin sindirim kanalı dışındaki organ ve dokularda da lokalize olduğu sistemik enfeksiyon olgularında, ilave olarak sistemik antibakteriyel (veya başka bir sistemik kemoterapötik) uygulanması gerekir. 

Aşırı sıvı-elektrolit kaybı sonu şekillenen  dehidrasyon  hallerinde oral veya parenteral sıvı- elektrolit uygulamaları tavsiye olunur.

Özellikle doğumdan sonraki ilk 24-48 saat boyunca sindirim sisteminin emme yeteneğinin çok iyi olması nedeniyle, yetişkinlerde son derece sınırlı ölçüde emilen bazı maddeler yeni doğanlarda zehirlenmeye yol açabilecek ölçüde emilebilmektedir. Yeni doğanlarda bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. 

İSTENMEYEN / YAN ETKİLERİ

Toleransı geniş ve sistemik etkisi çok düşük olduğu için, tavsiye edilen dozlar ve kullanım süreleri itibariyle istenmeyen yan etkisi yoktur. Tavsiye edilen süreden daha uzun bir süre kullanılması veya tedavi kürlerinin sıklıkla tekrarlanması hallerinde barsak mikroflorasının doğal dengesi bozulabilir; sindirim bozuklukları ve konstipasyon gibi yan etkiler oluşabilir. Doz limitlerine uyulmalı ve ardı ardına 5 günden daha uzun bir süre kullanılmamalıdır çünkü işitme, denge ve böbrek üzerine önemli etkiler vardır.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Penisilin ve vitamin K ile kullanımı sakıncalıdır. K vitamini, antikoagulanlar ve metotreksatın emilimini azaltabilir. Asit ortamlarda ve yüksek konsantrasyonlarda divalan mineral ihtiva eden ortamlarda neomisinin antibakteriyel etkisi azalır. Oral yolla verildiğinde son derece sınırlı emilmesine karşın, aminoglikozidler, nöromuskuler blokaj yapıcı etkisi olan, ototoksik, nörotoksik, nefrotoksik olduğu bilinen ilaçlarla,  diğer aminoglikozidler ve furosemid, sefalosporinler, metoksifluran, amfoterisin B, polimiksinler ve tetrasiklinler ile birlikte kullanılmamalıdır. Mineral yem katkıları ile bir arada kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

Belirtilen sağaltım dozlarında güvenli bir ilaçtır. Neomisinin yüksek düzeyde uzun süre kullanılmasında işitme ve denge üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra sığır, koyun, keçi, tavuk ve hindiler 1 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir.  

Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 1 gün boyunca elde edilen yumurtalar insan tüketimine sunulmamalıdır. İnek, koyun ve keçi sütü için  ilaç arınma süresi “0” gündür.

KONTRENDİKASYONLARI

Aminoglikozidler böbrek yetmezliği, denge ve işitme organları ile ilgili hastalığı olan hayvanlarda kullanılmamalıdır.

GENEL UYARILAR

Veteriner hekime danışmadan kullanmayınız.

Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.

Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.

Kullanılan ambalajlar çöp kutusuna atılarak imha edilmelidir.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Deri ve göze teması halinde derinizi ve gözlerinizi bol su ile yıkayınız. İlaç uygulandıktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ 

Kendi ambalajında ağzı kapalı olarak, oda sıcaklığında ( 15-25 °C) ve ışıktan koruyarak saklayınız. İmal tarihinden itibaren  3  yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Diastop Oral Çözelti Tozu, 20 g’lık beyaz renkli polietilen şişeler karton kutularda, 100 g’lık alüminyum folyo poşetler 10’ar adetlik  kutularda, 500 ve  1000 g’lık beyaz renkli polietilen şişeler  kutusuz olarak satışa sunulmuştur.

SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI :

Veteriner hekim reçetesiyle; veteriner muayenehanelerinde ve eczanelerde satılır. (VHR)

PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ : 17.06.2004

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZİN TARİHİ VE NO: 20.03.1995 – 8 / 724

PAZARLAMA İZİN SAHİBİ VE İMAL YERİ  ADRESİ: TEKNOVET İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. Atatürk  Mah. Marmara  Sanayi Sit. M Blok. No : 290       34670    İkitelli /İSTANBUL

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.