ERİTROM
Etken Maddeler Eritromisin
Farmasötik Grup Antibakteriyel
Farmasötik Şekil Oral Çözelti Tozu
Hayvanlar Tavuk
Firma Vetaş
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

ERİTROM
Oral Çözelti Tozu
Veteriner Sistemik Antibakteriyel

BİLEŞİMİ

ERİTROM, sarı renkli, akıcı, karakteristik kokulu bir tozdur ve beher g'da 50.9 mg Eritromisin baza eşdeğer 55 mg Eritromisin tiyosiyanat bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Eritromisin, Streptomyces erythreus adlı küf mantarının fermantasyon ortamından elde edilen makrolid grubu bir antibiyotiktir. Bakteri ribozomlarının 50S alt ünitesine bağlanarak protein sentezini engelleyerek etkisini gösterir. Özellikle stafilokoklar ve streptokoklar olmak üzere çok sayıdaki gram pozitif mikroorganizmalara karşı güçlü bir etkiye sahiptir.

Gram pozitif aeroplar ( Staphylococcus sp., Streptococcus sp. (penisiline dirençli beta-laktamaz salgılayanlar da dahil), Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathiae), gram negatif aeroblar (Camplyobacter sp., Leptospira sp., Actinobacillus sp.), anaerobik bakteriler (Clostridium sp., Bacteroides sp. (B. fragilis hariç), Actinomyces sp., bazı Fusobacterium sp., anaerobik koklar) eritromisine duyarlıdır.

Pasteurella sp., bazı Bordetella türleri, Haemophilus sp., Enterococcus sp., Legionella sp., Ehrlichia sp. orta derecede duyarlılık gösterir. Dirençli bakteriler: Nocardia sp., Pseudomonas sp., Chlamydia psittaci, Mycobacterium sp., Enterobacteriaceae, B. fragilis, E. coli, Klebsiella sp.'dir. Eritromisin oral yolla uygulamadan sonra sindirim kanalından yüksek oranda emilerek, tüm vücuda dağılır. Büyük ölçüde gaita ile atılır. Gaitada bulunan antibiyotik varlığı sindirim sistemindeki gram pozitif bakterileri ciddi şekilde inhibe etmesine rağmen gram negatif bakterilere aynı ölçüde etkimez. Eritromisin önemli miktarlarda idrarla da atılır.

İSTENMEYEN / YAN ETKİLER

Tedavi dozlarında tavuklarda herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. İLAÇ GEÇİMSİZLİKLERİ

Fenikoller, linkozamidler, diğer makrolid grubu antibakteriyeller ile etki şekillerinin aynı olması nedeniyle birlikte uygulanmamalıdır. Fenobarbital ve karaciğer mikrozomal enzimlei tarafından metabolize edilen diğer ilaçlarla birlikte uygulanmamalıdır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 21 gün geçmeden tavuklar kesime gönd erilmemelidir. Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 6 gün süreyle elde edilen yumurtalar insan tüketimine sunulmamalıdır.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğü takdirde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Orijinal ambalajında, 15-25°C'de, rutubetsiz ve ışıktan uzak ortamda saklandığında raf ömrü imal tarihinden itibaren 36 aydır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içerisinde 50 g'lık beyaz renkli plastik şişede, kutusuz olarak 225 g ve 500 g'lık beyaz plastik şişelerde piyasaya arz edilmektedir.

SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI

Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır (VHR) PROSPEKTÜS ONAY TARİHİ: 29.06.2004

GIDA TARIM HAYVANCILIK BAKANLIĞI RUHSAT TARİH - NO: 22.6.1972- 3/263

RUHSAT SAHİBİNİN ADI VE ADRESİ

VETAŞ Veteriner ve Tarım İlaçları A.Ş. Halkalı Merkez Mahallesi Basın Ekspres Cad. No:1 Küçükçekmece/İstanbul Tel: 0212 692 92 92 Fax: 0 212 697 34 89 e-mail: vetas@vetas.com.tr

İMALATÇI FİRMANIN ADI VE ADRESİ

DAMLA İlaç Ve Kimya San.Tic.Ltd.Şti. Keyap Çarşı Sitesi E2 Blok No:81 Y.Dudullu Ümraniye/İstanbul Tel: 0216 420 95 73 Faks: 0216 420 38 82

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.