VARROSET
Etken Maddeler Amitraz
Farmasötik Grup Ektoparaziter
Farmasötik Şekil
Hayvanlar Arı
Firma Santavet
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

BİLEŞİMİ:

Her arı tütsü kağıdı 400 mg Amitraz ihtiva eder.

İlaç 8x20 cm ebadında, açık kahverengi ve kokusuz oluklu kartonlara emdirilmiştir.

KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

Bal arılarındaki Varroajacobsoni adlı arı akarıyla mücadele için kullanılır.

UYGULAMA ŞEKLİ, ZAMANI VE DOZAJ

Veteriner hekim tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde;Poşetten çıkarılan rulo oluklu karton şeklindeki bir tütsü kağıdı, iki ucundan yakılarak boş bir körük içine konur. İlk çıkan ilaçsız dumanı atmak için körükle havaya 5 defa sıkılır. Farmakolojik doz: 21-42 ppm/kovan’dır.Daha sonra her kovanın uçuş deliğinden 6 defa tütsü (duman) darbeler halinde verilir. Kara kovan ya da sepet kovanlar için 4 tütsü (duman) darbesi yeterlidir. İlaç uygulaması, 3-4 gün ara ile 3-4 defa tekrarlanmalıdır.Uygulama esnasından ve sonrasında kovan uçuş deliğini kapatmayınız.8x20 cm ebadındaki 1 tütsü kağıdı 15 kovan için yeterlidir. Yaklaşık 3 dakikada 15 kovan ilaçlanabilir.Eğer bir defada sadece 7 kovan ilaçlanacaksa; bir arı türsü kağıdı (oluklu karton) poşetinden çıkarılır, enine olarak ortasından kesilir ve bu yarım tütsü kağıdı körükte yakılarak 7 kovanın ilaçlanması sağlanır.

İlaçlama zamanı:

İlaçlamalar, erken ilkbahar ve geç sonbahar aylarında, akşamüstü yapılmalıdır.Kışın kovanda yavru gözü olmadığı için tüm ergin varroa parazitleri arılar üzerindedir. Bu sebeple kış mevsiminde hava sıcaklığının 14°C’den yüksek olduğu zamanlarda (güneşli günlerde) VARROSET ile mücadele yapılırsa varroa mücadelesinden daha iyi sonuç alınır.Hava sıcaklığının 14°C’den daha düşük olduğu günlerde kesinlikle ilaçlama yapılmamalıdır.

GIDALARDA (BALDA) İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi(İ.K.A.S.): BAL AKIMI (TUTUMU) SÜRESİNCE VE BAL AKIMININ BAŞLAMASINA 30 GÜN KALINCA İLAÇ UYGULANMAMALIDIR. (İ.K.A.S.: Bal için 30 gündür) Son ilaç uygulamasından sonra 30 gün boyunca elde edilen ballar insan tüketimine sunulmamalıdır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

VARROSET, polietilen laminasyonlu sarı renkli kağıt bir torba içine 8x20 cm ebadındaki oluklu karton şeklindeki tütsü kağıdı konuşmuş olup bu kağıt torbanın 2 veya 3 adedi bir karton kutu içine yerleştirilerek arz edilmiştir.(2 veya 3 tütsü kâğıdı içeren karton kutularda)

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.