ANAGEN %10
Etken Maddeler Gentamisin
Farmasötik Grup Antibakteriyel
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Kedi | Köpek | Sığır
Firma Anadolu İlaç
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Anagen Fort % 10, aminoglikozid grubuna dahil, geniş spektrumlu bir antibakteriyeldir. Bakterisid etkisi; diğer aminoglikozidlerde olduğu gibi, bakterilerde 30 S'lik ribosomal alt birimlerle birleşip, RNA'nın bunlarla birleşmesini öneleyerek ve RNA üzerindeki kolonların yanlış okunmasına sebep olarak gerçekleşir. Gentamisine başlıca duyarlı bakteriler şunlardır; Enterobacter sp., E.coli, Klebsiella sp„ Serratia sp., Yersinia sp., Campylobacter sp., Haemophilus sp,, Pasteurella sp,. Çoğu Pseudomonas aeroginosa suşları ve Staph. Aureus çoğunlukla duyarlıdır. Ancak Streptococcus sp.'lerinde aralarında bulunduğu diğer Gram-pozitif bakteriler, bazı Pseudomonas sp. ve anaerob bakteriler dirençlidir. Kas içi verildiğinde 15 dakika içinde pik plazma yoğunluğuna ulaşır. Plazmada biyolojik yarılanma ömrü 97 dakika kadardır. Sağaltım dozlarında 8 - 10 saat süre ile etkili kan yoğunluğu sağlar. (5-7ug/ml.'lik). Plazma proteinine bağlanmaz. Vucut doku ve sıvılarına hızla dağılır, dozun % 80'i ilk 12 saatte, idrar yoluyla değişmemiş halde atılır, idrardaki yoğunluğu, kan yoğunluğunun 10-100 katına ulaşabilir. Bu nedenle üriner yolları enfeksiyonlarının tedavisinde seçenek oluşturur. Az miktarda safra gaita ve süt ile atılır. DOZ AŞIMI VE ALINACAK ÖNLEMLER

Aminoglikozidlerle tedavi sırasında doz aşımı yapılmamalıdır. Doz aşımında nöromuskuler blokajı önlemek için edrofonyum (0,5 mg/kg), kalsiyum klorit (10-20 mg/kg), kalsiyum glukonat (30-60 mg/kg) veya neostigmin (100 - 200 mcg/kg) seçeneklerinden biri kullanılabilir. Renal toksısıteyı durdurmak için aminolikozid uygulanması durdurulmalı, diüresisi sağlamak amaçlı poliiyoniksıvı tedavi uygulanmalıdır.

GIDA TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI PAZARLAMA İZNİ TARİH ve NO:

11.04.2005- 14/053

RUHSAT SAHİBİ:

Anadolu ilaç ve Kimya Sanayi Anonim Şirketi

Hastane Caddesi Belediye işhanı Kat. 7/25 Selçuklu / KONYA

ÜRETİM YERİ: Mefar ilaç Sanayi Anonim Şirketi

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.