BA-DEX
Etken Maddeler Deksametazon (Dexamethasone)
Farmasötik Grup Kortikosteroid
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Keçi | Kedi | Köpek | Sığır
Firma Bavet
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

BA-DEX
Enjeksiyonluk Çözelti
Veteriner Kortikosteroid

BİLEŞİMİ

BA-DEX enjeksiyonluk çözelti, berrak renksiz solüsyon olup, her ml’sinde 3.344 mg Deksametazon’a eşdeğer 4,4 mg Deksametazon sodyum fosfat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER

Deksametazon sodyum fosfat güçlü bir sentetik kortikosteroid olup, glukokortikoid aktivitesine sahiptir. Deksametazon sodyum fosfat deksametazon’un bir türü olup, suda yüksek erime özelliği ile yüksek dozların küçük volumlerde damar içi (iv) verilmesine olanak sağlar. Deksametazonun yapısında bulunan florur sayesinde terapötik ve stabilite bakımından diğer kortikosteroitlerden daha güçlü olmasını sağlar. Deksametazonun antialerjik ve antifilojistik etkinliği glukokortikoidlerden çok daha kuvvetlidir. Ürün kas içi enjeksiyondan sonra hızla emilip doruk plazma seviyesine ulaşır, idrar ve dışkı ile hızlı bir şekilde vücuttan atılır.

İSTENMEYEN YAN ETKİLER

Yaraların iyileşmelerinde gecikme, osteoporoz, hiperglisemi, peptik ülserler görülebilir. Uzun süreli tedavilerde doz, kademeli bir şekilde azaltılmalıdır. Aksi takdirde ishal, iştahsızlık, adrenal bez yetmezliği görülebilir. Uzun süreli ve tekrarlanan tedaviler sonunda köpeklerde pozitif nitrojen dengesinin korunabilmesi için oral yolla yüksek miktarda protein takviyesi yapılmalıdır. Atlarda laminitise neden olabilmektedir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Glukokortikoid ilaçlar, asetil salisilik asit, fenilbutazon gibi ilaçlarla kullanılması durumunda mide ve bağırsaklarda kanamaya sebep olabileceğinden birlikte kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOTLAR

Uzun süre yüksek doz kullanımında adrenal bezler ve timus etkilenir. Vücut kılları dökülebilir. Aşırı doz halinde sodyum retensiyonu, sıvı retensiyonu, potasyum kaybı ve kilo artışı gözlenir. Atlarda doz aşımında şuursuzluk ve halsizlik gözlenebilir ve genellikle 24 saat içinde düzelir. Uzun süreli uygulamalar androjenik etkiye neden olabilir. Uzun süreli tedavilerde ACTH ile stimülasyon önerilmektedir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti yenen hayvanlar 21 gün geçmeden kesime gönderilmemeli,  3 gün (6 sağım) süreyle elde edilen süt tüketime sunulmamalıdır.

 KONTRENDİKASYONLAR

Kronik nefritli, hiperkortikalizm (Cushing sendrom) diabet, osteoporozis ve kalp yetmezliğinde kullanılmaz. Viremik aşamada virus enfeksiyonlarında kullanılmaz. Canlı viral aşı uygulanan hayvanlarda, tuberkülozlu hayvanlarda, peptik ülserli hayvanlarda, karaciğer ve böbreklerinde işlevsel yetersizliği bulunan hayvanlarda kullanımı kontrendikedir. Yangılı dokularda yerel kullanılmamalıdır. Viral hastalıkların viremi dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Gebelikte kullanım: Gebeliği sonlandıracağından gebe hayvanlara uygulanmaz.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Işıktan korunarak dondurulmadan 25°C’nin altında saklanmak şartıyla ürünün raf ömrü üretim tarihinden itibaren 2 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içinde 20 ml, 50 ml, 100 ml ve 250 ml amber renkli cam şişelerde sunulmuştur.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.