DİFALJİN
Etken Maddeler Metamizol
Farmasötik Grup Antienflamatuar
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Dana | Köpek | Sığır | Tay
Firma Ceva
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

DİFALJİN
Enjeksiyonluk Çözelti
Veteriner Non-steroid Antienflamatuar

BİLEŞİMİ

DİFALJİN, renksiz - hafif sarı renkli çözelti olup, her ml'sinde 0,5 g Metamizol sodyum içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

DİFALJİN enjeksiyonluk çözeltinin bileşiminde bulunan metamizol (dipyrone) pirazolon türevlerinden non-steroid bir antienflamatuar olup, başlıca analjezik ve antipiretik etkilerinin yanında antiromatizmal, antispazmodik ve sedatif etkilere sahiptir. DİFALJİN enjeksiyonluk çözelti merkezi sinir sistemindeki ağrı merkezlerinin ağrı algılama eşiğini yükselterek ağrıyı dindirir. Otonom Sinir Sistemi merkezlerini uyararak sindirim kanalındaki peristaltik hareketleri düzenler, kaslardaki spazmların çözülmesini sağlar. Isı regülasyon merkezine etkiyerek antipiretik etki gösterir, perifer damarların genişlemesini sağlar. Enjeksiyon yerinden hızla emilerek geniş ölçüde vücuda dağılır ve metabolitlerine dönüştürülür. Plazma yarı ömrü 3-10 saattir. Başlıca metabolitleri 4-aminofenazon, 4-metilaminofenazon, 4- formilaminofenazon, 4-asetilaminofenazondur. Bunların %70'i idrarla ilk 24 saatte vücuttan atılır.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR

Sindirim sisteminin mekanik tıkanmalarında öncelikle tıkanmanın giderilmesi yönünde önlem alınmalıdır.

Yarış atlarında doping kabul edildiğinden yarış öncesi kullanılmamalıdır.

İSTENMEYEN ETKİLER

Metamizolün uzun süreli kullanımlarında agranülositosis ve lökopeni oluşabilir. Kemik iliği ve kan yapımı sağlıklı olmayan hayvanlarda kullanılmamalıdır. MS S ve kardiovasküler sistem üzerine etkilerinden dolayı tedavi dozları aşılmamalı ve kardiovasküler bozukluk olan hayvanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Kemik iliği ve kanla ilgili problemi olan hastalarda kullanılması tavsiye edilmez.

Protrombin şekillenmesini baskı altına aldığından, uzun süreli uygulamalar sonucunda hayvanlarda kanama eğilimi artar.

Sürgün, uyuşukluk, sinirlilik, kan işeme, yürüyüş bozukluğu ve serum hastalığı tipinde aşırı duyarlılık, ülserli ağız yangısı, karaciğer ve böbrek yangısına yol açabilir.

Aşırı duyarlılık halinde kılsız alanlarda ürtiker ve kızarıklıklar görülür.

Metamizole aşırı duyarlı hayvanlarda anaflaktik reaksiyonlar gözlenebilir. Atropin ile müdahale edilir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

NSAID sınıfındaki diğer ilaçlarla (fenilbutazon, salisilik asit, flunixin meglumine), antihistaminikler ve barbituratlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti için yetiştirilen sığırlar 12 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. Sütü insan tüketimine sunulan sağmal hayvanlarda kullanılmamalıdır.

KONTRENDİKASYONLARI

Böbreklerde prostaglandin sentezini azaltması nedeniyle vücutta su ve tuz tutulmasına yol açarak plazma hacminde artışlara neden olur. Bu sebeple kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları ile kan basıncı yüksek olan hastalarda kullanılmamalıdır. Kedilerde kullanılmamalıdır.

Gebelikte Kullanım

Önerilen dozlarda gebe hayvanlara uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Nadiren bazı hayvanlarda metamizolün plasentadan geçerek fötusta solunum depresyonuna sebep olabileceği dikkate alınmalıdır.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER TEDBİRLER VE ÖNLEMLER

Aşırı doz halinde ağız kuruluğu, taşikardi, terlemenin ve gastrointestinal faaliyetin azalması dikkati çeker. Nadir olarak konvulsiyonlar görülür.Atropin ile müdahale edilir.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde ve gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz. Raf ömrü geçmiş ve ambalajı hasarlı ürünleri satın almayınız ve kullanmayınız.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER VE HEKİMLER İÇİN UYARILAR

Metamizole aşırı duyarlı olduğu bilinen insanların ürünle temasında dikkatli olunmalı ve deriye teması halinde bol su ile yıkanmalıdır.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Işıktan koruyunuz. Kendi ambalajı içinde ve oda sıcaklığında (15-250C) saklayınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 2 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

20, 50 ve 100 ml'lik bal renkli cam flakonlarda, karton kutuda piyasaya sunulmuştur.

PROSPEKTÜSÜN ONAY TARİHİ: 11.11.2005

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI RUHSAT TARİHİ VE NO: 30.11.1963 1/100

İMAL YERİ: Mefar İlaç San. ve Tic. A.Ş. Ramazanoğlu Mah. Ensar Cad. No:20 34906 Kurtköy - Pendik - İstanbul - Türkiye

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.