BİO-DOXY %50
Etken Maddeler Doksisiklin
Farmasötik Grup Antibakteriyel
Farmasötik Şekil Oral Çözelti Tozu
Hayvanlar Buzağı | Hindi | Piliç
Firma Bio-Vet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

Veteriner Antibakteriyel

BİLEŞİMİ
1g'da 500 mg hiklat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Bio-DOXY-POWDER %50 Oral Çözelti Tozu'nun yarı sentetik, tetrasiklin grubu genis spektrumlu bir antibiyotiktir. Duyarlı gram pozitif ve gram negatif bakterilere karsı bakteriyostatik etki gösterir. Bakterilerde 50S ve 30S ribozomal alt birimlere baglanır ve aminoasil-tRNA'nın buraya baglanmasını engelleyip protein sentezini bozar.

Doksisiklin etkili oldugu bakteriler asagıdaki gibidir;
Gram-pozitif aeroblar (Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathia, Listeria monocytogenes ve Streptococci.), Gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Francisella tularensis, Haemophilus sp., Pasteurella multocida, P. haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp. ve Leptospira sp., Moraxella bovis), anaeroblar (Actinomyces sp., Fusobacterium sp.) ve Mycoplasma sp., Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti, Ehrlichia, Theileria, Eperythrozoon ve Anaplasma'lara etkisi iyi derecededir.

Kazanılmıs direnç nedeniyle Staphylococci, Enterococci, Enterobacter sp., Enterobacteriaceae familyasına dahil Enterobacter sp., E.coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., anaerop bakterilerden Bacteroides sp. ve Clostridium sp.'ye etkisi degiskendir. Mycobacterium sp., Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa, Serratia sp., Mycoplasma bovis ve M. hyopneumoniae tetrasiklinlere dirençli kabul edilir.

Oral yolla uygulama sonrası emilimi iyidir. Yüksek lipid çözünürlügüne sahiptir, dokulara penetrasyonu fazladır. Buzagılarda ortalama 2-8 saat, kanatlılarda ise 12 saat içinde maksimum kan konsantrasyonuna ulasır ve etkin düzeyini ortalama 16-18 saat süreyle korur. Plazma proteinlerine yüksek oranda baglanır (%90'dan fazla). Özellikle solunum sistemi organlarında yüksek konsantrasyonlara ulasır. Biyoyararlanımı ortalama %80-90'dır. Doksisiklin renal klirensi en düsük ve biyolojik yarı ömrü en uzun tetrasiklindir. Dıskı ile vücuttan atılır.

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI
Bio-DOXY-POWDER %50 Oral Çözelti Tozu'nun doksisikline duyarlı mikroorganizmaların neden oldugu enfeksiyonlarda (özellikle solunum yolu enfeksiyonları) kullanılır. Etlik piliç ve Hindilerde: Pasteurella multocida, Haemophylus paragallinarum, Camphylobacter sp., Staphylococcus aureus, Salmonella sp., Bordetella avium, E. coli, Mycoplasma sp., Chlamydia psittaci'den ileri gelen enfeksiyonlarda. Buzagılarda: Pasteurella multocida, Actinomyces pyogenes, Haemophylus somnus, Salmonella dublin, Mycoplasma sp.'den ileri gelen enfeksiyonlarda kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
Bio-DOXY-POWDER %50 Oral Çözelti Tozu; etlik piliç ve hindilerde günlük 10 mg/kg canlı agırlık dozda içme suyuna katılarak kullanılır. Veteriner Hekim tarafından baska sekilde tavsiye edilmedigi takdirde 200 g Bio- DOXY-POWDER %50 Oral Çözelti Tozu 10 ton C.A. için gerekli (yaklasık 1000 litre) içme suyuna eklenerek içirilir. Tedavi süresi 5 gündür. Buzagılarda doz 50 kg C.A için 1 g'dır. Gerekli ilaç miktarı çeyrek litre (2 çay bardagı) içme suyu karıstırılarak içirilir. Buzagılarda günlük doz ikiye bölünerek 12 saat ara ile içirilmelidir. İlaç uygulaması enfeksiyonun seyri gözönünde bulundurularak 3 – 5 gün sürdürülmelidir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s); etçi tavuklarda 4, hindilerde 6 gündür. Buzagılarda son ilaç uygulamasından itibaren 14 gün boyunca hayvanlar kesime gönderilmemelidir. Yumurtası insan gıdası olarak tüketilen kanatlılarda kullanılmaz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
1000 ve 5000g'lık polietilen kavanoz ambalajlarda takdim edilmistir.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.