BİO-DOXY %10
Etken Maddeler Doksisiklin
Farmasötik Grup Antibakteriyel
Farmasötik Şekil Oral Çözelti
Hayvanlar Buzağı | Hindi | Piliç
Firma Bio-Vet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

Veteriner Sistemik Antibakteriyel

BİLEŞİMİ
1 ml'sinde 100 mg Doksisikline eşdeğer Doksisiklin hiklat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
BİO-DOXY %10 Oral Çözeltinin etkin maddesi, doksisiklin yarı sentetik tetrasiklin derivatıdır. Genel olarak tetrasiklin grubu antibiyotiklerin Grampozitif aeroblar (Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathia, Listeria monocytogenes ve Streptococci.), Gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Francisella tularensis, Haemophilus sp., Pasteurella multocida, P. haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp. ve Leptospira sp. Moraxella bovis), anaeroblar (Actinomyces sp., Fusobacterium sp.,) ve Mycoplasma sp., Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti, Ehrlichia, Theileria, Eperythrozoon ve Anaplasma'lara etkisi iyi derecededir.

Etki mekanizması, bakteriyel ribozomların 30S altünitesine dönüşümsüz bağlanarak protein sentezi inhibisyonuna dayanır. Bakteriostatik etkilidir. Doksisiklin diğer terrasiklin antibiyotiklere göre doksisiklin daha lipofiliktir, yağda iyi çözünür,yüksek oranda proteinlere bağlanır (%90) ve yarılanma ömrü uzundur (16-18 saat). Civcivlere oral yolla 10 mg/kg canlı ağırlık dozda uygulandığında hızlı ve iyi emilir. Doksisiklin metabolize edilerek esas olarak gaita ile inaktif metabolitleri halinde atılır.

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI
BİO-DOXY %10 Oral Çözelti buzağı, etlik piliç ve hindilerde bakteriyel enfeksiyonların tedavisi amacıyla kullanılır. Buzağılarda; bakteriyel orijinli diyare, koli-septisemi, bronkopneumoni,poliartritis, buzağı difterisi ve göbek kordonu iltihaplarında, Etlik piliç ve hindilerde; bakteriyel kökenli diyareler, koliseptisemi, CRD komplex, hava kesesi enfeksiyonları, salpingitis, kolera, koriza ve stafilakok enfeksiyonlarında kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
BİO-DOXY %10 Oral Çözelti; etlik piliç ve hindilerde 10 mg/kg canlı ağırlık dozda içme suyuna katılarak kullanılır. Veteriner Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde 10000 kg /c.a. için 1 L BİO-DOXY %10 ORAL ÇÖZELTİ Oral Çözelti içme suyuna eklenerek içirilir. Tedavi süresi 5 gündür.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
Ilaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s); etçi tavuklarda 4, hindilerde 6 gündür. Buzağılarda son ilaç uygulamasından sonra 14 gün boyunca hayvanlar kesime gönderilmemelidir. Yumurtası insan gıdası olarak tüketilen kanatlılarda kullanılmaz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
0.5, 1 ve 3 litrelik polietilen ambalajlarda takdim edilmiştir.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.