EFFYDRAL
Etken Maddeler Glisin | Laktuloz (Lactulose) | Potasyum Klorür | Sitrik Asit | Sodyum Bikarbonat | Sodyum Klorür Oftalmik (Sodium Chloride Ophthalmic)
Farmasötik Grup Elektrolit
Farmasötik Şekil Tablet
Hayvanlar Buzağı
Firma Zoetis
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Effydral
Efervesan Tablet
Veteriner Elektrolit
Sadece Hayvan Sağlığında kullanılır.

BİLEŞİMİ: Bir tablette 2.34 g sodyum klorür, 1.12 g potasyum klorür, 6.72 g sodyum bikarbonat, 3.84 g anhidr sitrik asit, 32.44 g Iaktoz monohidrat, 2.25 g glisin içeren düz beyaz renkli, yuvarlak efervesan tablettir.

FARMAKOLOJiK ÖZELLİKLER

Effydral buzağılarda ishalin sebep olduğu dehidrasyonlarda kullanılabilecek bir elektrolit kombinasyonudur. İçeriğindeki sodyum hücre dışı sıvısının en önemli bileşenidir. Vücut dokularında doğru elektrolit dengesini sağlar ve dehidrasyonu önler. Kas kontraksiyonu, sinir aktivitesi ve besinlerin sindirimine yardımcı olur. Potasyum hücre içi sıvısının baslıca bileşenidir. Enerji metabolizması ve doku sıvı dengesini sürdürmeye yardımcı olur. Kas kontraksiyonuna, sinir fonksiyonuna ve kalp kasının gevşemesine yardımcıdır. Sodyum ve potasyum elektrolit kayıplarını telafi etmek için klorür ve hidrojen karbonat formundadır. Sodyumun emilimine su eşlik eder. Bu sıvı hacmini özellikle de hücre dışı sıvısının hacmini düzenler. Sodyum emilimi (ve böylece su emilimini) amino asitler (glisin) ve kısa zincirli yağ asitleri (sitrat) ile artar. Genellikle dehidrasyon olusturan ishale eşlik eden asidoz bikarbonatla (hidrojen karbonat) düzenlenir. Effydral hayvana enerji sağlamak için laktoz içerir. Laktoz; glukoz ve galaktoza hidrolize olup aktif olarak emilir. Glukoz potasyumun hücre içine emilimini kolaylaştırır. Glisinin emilimi, konsantrasyonundan bağımsızdır. Potasyum idrar, dışkı ve deri yolu ile atılır.

Effydral KULLANIM SAHASI ENDİKASYONLAR

Buzağılarda ishale bağlı elektrolit kaybı ve dehidrasyon tedavisi ile asidozis tedavisinde endikedir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Effydral sadece oral uygulama için hazırlanmıştır. Çözelti verilmeden önce, taze olarak temiz su ve malzeme kullanarak hazırlanmalıdır. Tedaviye ishal fark edilir fark edilmez başlanmalıdır. 1 tablet (48.7 g) 1 litre ılık suda (yaklasık 37°C) çözdürülür ve buzağıya uygulanır. Süt veya süt ikame yemi yerine buzağı 2 gün buzağının büyüklüğüne ve ishalin şiddetine bağlı olarak günde iki defa 2-3 litre çözelti ile beslenir. Takip eden 2 gün 1-1.5 litre Effydral çözeltisi aynı miktarda süt veya süt ikame yemi ile karıştırılmalıdır. Daha sonra normal beslenmeye dönülebilir. Şiddetli dehidrasyon durumlarında Effydral çözeltisi günde 3-4 kez uygulanabilir. Gerekirse çözelti mide sondası ile uygulanabilir. Normal olarak buzağılar herhangi zararlı bir etki olmadan 4 güne kadar Effydral çözeltisi ile beslenebilir.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR

Gastro-intestinal sistem tamamen tıkalı ise oral çözeltileri uygularken dikkatli olunmalıdır. Mümkün oldukça buzağılar kolostrumla beslenmelidir. Buzağılara fazla süt veya süt ikamesi vermekten kaçının. Çözeltiler taze su ve temiz malzeme kullanılarak hazırlanmalıdır.Her 24 saatte bir çözeltiyi yenileyiniz. Effydral çok konsantre bir çözelti halinde uygulanırsa buzağıya serbest içme suyu sağlanmalıdır. Şok ile birlikte olan çok şiddetli dehidrasyon durumlarında uygun bir parenteral çözelti ile ilave intravenöz sıvı tedavisi gerekebilir.

İSTENMEYEN/YAN ETKİLER

Talimatlara göre uygulandığında, herhangi bir yan etki görülmez ya da beklenmez. Eğer çok konsantre bir Effydral çözeltisi buzağı tarafından tüketilirse içme suyu veriniz.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Bulunmamaktadır.

DOZ AŞIMI

İyi tolere edilmektedir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Et ve süt için “O”gündür.

KONTRENDİKASYONLAR

Gastro-intestinal sistem tamamen tıkalı ise oral çözeltileri uygularken büyük özen gösterilmelidir.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Oda ısısında (25°C’nin altında) orijinal ambalajında saklayınız. Suda çözündükten sonra eğer serin (+2°C+8°C) bir yerde tutulursa Effydral çözeltisi 24 saate kadar saklanabilir. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 36 aydır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Effydral tabletler alüminyum folyolarda tek tek paketlenmiştir. Bir karton kutu 48 adet tek tek paketlenmiş tablet içerir.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.