LEVADİF
Etken Maddeler Levamizol
Farmasötik Grup Antihelmintik
Farmasötik Şekil Oral Çözelti İçin Granül
Hayvanlar Tavuk
Firma Ceva Dif
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

LEVADİF
Kanatlılar için Antihelmintik
Oral Çözelti İçin Granül

BİLEŞİMİ

Levadif Oral Çözelti İçin Granül, pembe renkli, kokusuz granül olup; 100 g'ında: 15 g Levamizol HCI içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

İmidatiyazol türevlerinden olan Levamizol, tetramizol'ün L-izomerinden elde edilmiştir. Levamizol, nematodlara etkili bir antiparaziterdir. Etkisini parazitlerin otonom gangliyonlarını sürekli uyarmak suretiyle paralize neden olarak gösterir. Levamizol, nematodlar üzerinde paraliz yapıcı bir etkiye sahiptir. Yüksek dozlarda ise karbonhidrat metabolizmasını bozarak etki eder. Kanatlıların yuvarlak solucanlarının ergin ve larva formlarına etkilidir. Oral yolla verilen Levamizol hızla emilerek vücuda dağılır. Çeşitli dokulardaki etkili yoğunluğunu en az 5 gün boyunca korur. Vücutta büyük ölçüde (%95) biyotransformasyona uğrar; başlıca dışkı ve idrarla atılır.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Levamizol nikotin benzeri etkiler göstermesinden dolayı, tetrahidroprimidinler (pyrantel, morantel, oksantel) ve organik fosforlu bileşiklerle kullanılmamalıdır. Levamizol ile yapılacak olan sağaltımlardan 14 gün önce ve sonra organik fosforlu insektisit bileşiklerle birlikte kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER VE ANTİDOT

Doz aşımında; tükrük ve gözyaşı salgısı artışı, kas titremelerine ileri vakalarda, solunum güçlüğü ve kollapsa neden olabilir. Özel bir antidotu yoktur, semptomatik tedavi uygulanır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTILARI HAKKINDA UYARILAR

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra kanatlılar 7 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. İnsan tüketimi için yumurta elde edilen tavuklara uygulanamaz.

KONTRENDİKASYONLARI

Levamizol'ün organik fosforlu bileşiklerle birlikte kullanımı kontrendikedir.Bu sebeple Levadif uygulamasından 14 gün önce ve 14 gün sonra organik fosforlu bileşikler kullanılmamalıdır. Karaciğer ve böbrek yetersizliği durumlarında kullanılmamalıdır.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde ve gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN TEDBİRLER VE HEKİMLER İÇİN UYARILAR

Kullanım sırasında eldiven giyilmeli, kullanım sonrasında eller iyice yıkanmalıdır.

İlacı uygulayan az sayıdaki insanda duyarlılık reaksiyonu gözlenebilir. Cilt ve göze temas ettirilmemeli, teması halinde bol suyla yıkanmalıdır.Kullanım sırasında yiyecek içecek tüketilmemeli, sigara saatte içecekleri su içinde , kümeslerin durumuna göre içilmemelidir.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Kendi ambalajı içinde, kuru bir yerde ve oda sıcaklığında (15-250C) saklayınız. Raf ömrü imal tarihinden itibaren 5 yıldır.

KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR

Atlarda 20 mg/kg c.a. dozunda ölüme yol açabileceğinden bu hayvanlarda kullanılmaması veya dikkatli olunması gereklidir. Irk ve sürü duyarlılığı nedeniyle keçilerde zehirlenmeler ve ölüm oluşabilir. Kedi ve köpeklerde ölüme sebep olabilecek şekilde zehirlidir.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

150 g, 300 g ve 500 gramlık beyaz polietilen şişelerde piyasaya sunulmuştur.

PROSPEKTÜSÜN ONAY TARİHİ: 20.10.2005

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI RUHSAT TARİHİ VE NO: 01.11.1982-5/460

İMAL YERİ: Nobelfarma İlaç San.ve Tic. A.Ş. Sancaklar 81100 Düzce - Türkiye

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.