FOSFOCURE
Etken Maddeler Fosfor | Kobalt | Nikotinik Asit | Selenyum | Sodyum Selenit | Toldimfos
Farmasötik Grup Mineral
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Sığır
Firma Provet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

FOSFOCURE Forte
Enjeksiyonluk Çözelti
Mineral

BİLEŞİMİ

Steril, enjeksiyonluk, berrak, kırmızı renkteki çözeltinin her ml.sinde ; Toldimfos sodyum 200 mg (en az 28 mg fosfora eşdeğer) Kobalt klorit 0.04 mg (en az 0.01 mg kobalta eşdeğer ) Sodium selenite 0.333 mg (en az 0.1 mg selenyuma eşdeğer) Nikotinik asit 5 mg bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER

Fosfocure Forte enj.çöz., fosforun genel tonik ve destekleyici etkilerinden yararlanılarak genel metabolizmanın desteklenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Çeşitli sistemlerde düzenleyici ve toparlayıcı etki oluşturulması amacıyla formule edilmiştir.

Toldimfos organizmaya verildikten sonra hızla absorbe edilir ve tüm vucut dokularına dağılır. Toldimfosun etkisi temel olarak fosfor desteğinden çok bileşiğin ara metabolizmaları stimule etmesi yoluyla meydana gelmektedir.

Enjeksiyondan sonra 2 saat içinde kan konsantrasyonu en yüksek seviyesine çıkar ve enzimatik reaksiyonlara katılmak üzere organik bileşiklerin yapısına katılır. Parathormon tarafından düzenlenen fosfor seviyesi vücuttaki fazlalık halinde böbrekler yoluyla atılarak dengelenir.

Kobalt ve selenyum metabolizmanın çeşitli aşamalarında spesifik enzimatik reaksiyonlarda yer alan iz minerallerdir. Özellikle metabolik fonksiyonların düzenlenmesinde enzimlerin yapısına girerek görev almaktadırlar. Kobalt özellikle sindirim sistemi metabolizmasında propiyonik asitin glukoza dönüştürülmesinde, selenyum dejeneratif bozuklukların önlenmesinde önem taşımaktadır.

Nikotinik asit enerji metabolizmasında kritik öneme sahip (N.A.D ve N.A.D.P ) koenzimlerin oluşumunda ve kan damarlarının korunmasında rol almaktadır. Niacin parenteral uygulama yerlerinden iyi emilir.Tüm vücut dokularına dağılır ve sağıtım dozlarında verildiklerinde, idrarla küçük miktarlarda değişmemiş halde çıkarılır.

ÖZEL KLINIK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER IÇIN UYARILAR

I.V (damar içi) uygulamalar yavaş biçimde ve vücut ısısında yapılmalıdır.

İSTENMEYEN ETKILER

Önerilen uygulama şekli ve dozajında bir yan etkiye rastlanmaz.

İLAÇ ETKILEŞIMLERI

Diğer ilaçlarla bilinen bir geçimsizliği yoktur.

DOZ AŞIMINDA BELIRTILER , TEDBIRLER

Aşırı doz halinde selenyum toksisitesine bağlı sinirsel semptomlar gözlenebilir. Uygulamanın kesilmesini takiben belirtiler ortadan kalkar.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.) : Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra sığırlar 30 gün, koyunlar 14 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir.

İ.K.A.S. inek ve koyun sütü için ( 0 ) gündür.

KONTRENDIKASYONLAR

Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.

RAF ÖMRÜ VE MUHAFAZA ŞARTLARI

Raf ömrü imal tarihinden sonra 2 yıldır. Oda sıcaklığında, ışıktan korunarak saklanmalıdır.

TICARI TAKDİM ŞEKLI

Karton kutularda; 20 - 50 veya 100 ml.lik amber renkli cam şişelerde sunulmaktadır.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.