PET-CAL
Etken Maddeler Fosfor | Kalsiyum | Vitamin D3
Farmasötik Grup Mineral | Vitamin
Farmasötik Şekil Tablet
Hayvanlar Kedi | Köpek
Firma Zoetis
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

BİLEŞİMİ

Pet-Cal Tablet içerisinde mineral madde olarak 600 mg kalsiyum, 464 mg fosfor (kalsiyum fosfat'tan) ve vitamin olarak 400 IU Vitamin D (Duphasol D3'ten) bulunduran 3.2 gramlık, kırık beyaz ile sarı arası renge sahip, yuvarlak tabletlerdir. Her bir tablet ayrıca dikalsiyum fosfat, trikalsiyurn fosfat, mayalı süt, kurutulmuş kesilmiş süt suyu, yağsız süt tozu, kurutulmuş tereyağ tozu, magnezyum stearate, kuru maya, mısır yağı, mısır şurubu, un ve soya unu içermektedir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Kalsiyum ve fosfor kemik ve dişlerin yapısında yer alırlar. Kalsiyum ayrıca kanın pıhtılaşması ve sinir iletiminde de görevlidir. Fosfor bazı enzimlerin yapısında yer alır ve enerji metabolizmasında görevlidir. Köpek ve kediler için optimum Ca:P oranı 1.2-1.4:1 ile 0.9-1.1:1 arasında değişmektedir. Bu dengenin değişmesi durumunda kemiklerde deformasyonlar başlar. Yavru hayvanlarda raşitizm ve erginlerde osteomalasia adı verilen hastalık tabloları ortaya çıkar. D vitamini plazmadaki Ca ve P düzeyinin korunması ve kemiklerden minerilizasyonunu sağlar. Barsaklardan Ca ve P'un ¿milimine yardımcı olur. Bunun yanında plazma Ca seviyesindeki azalmanın D vitamini sentezini arttırıcı bir etkisi vardır. Pet-Cal Tablet uygulama sonrası hızla emilir ve lenfatik sistem aracılığı ile plazmaya karışır.

KULLANIM YERİ/ENDİKASYONLARI

Pet-Cal tabletler kedi ve köpekler için günlük kalsiyum, fosfor ve Vitamin D kaynağıdırlar. Diyete katkı olarak iri yapılı ırkların hızlı büyüyen yavrularında, gebe ve süt verenlerde ya da gerekli olduğunda kalsiyum eksikliği durumlarında kullanılır. Negatif kalsiyum dengesi söz konusu olduğunda Pet-Cal kullanılabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Diyete ilave olarak, yaklaşık 9 kg canlı ağırlığa bir tablet hesap edilir. Pet-Cal tabletleri yem verilmeden önce hayvana el ile verilebilir. Alternatif olarak ufalanarak (crumble) yem ile kanştırılabilir. Gebelikte kullanım: Her dönemdeki gebe hayvanlarda önerilen dozlarda güvenlidir.

İSTENMEYEN/ YAN ETKİLER

Pet-Cal tablet kedi ve köpeklerin normal diyetleri ile aldıkları besin maddelerinden oluştuğu için önerilen dozlarda herhangi bir yan etki oluşturması beklenmez.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Oksitetrasiklin içeren preparatlar ile şelat oluşturma riskinden dolayı birlikte kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMI

D vitamininin aşırı miktarda uzun süreli tüketilmesi mide, böbrek ve akciğer gibi dokularda kalsifıkasyona neden olur. Kemiklerde deformasyonlar meydana gelebilir. Kedilerde semptomlar daha şiddetli olabilir.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

25°C'nin altındaki sıcaklıklarda muhafaza edilmeli ve tazeliğini korumak için ağzı sıkıca kapalı tutulmalıdır. Raf ömrü üretim tarihinden itibaren 3 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

60-180 Tablet içeren beyaz plastik şişelerde sunulmuştur. 

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.