AVİT-K
Etken Maddeler Vitamin A | Vitamin K (Fitonadion)
Farmasötik Grup Vitamin
Farmasötik Şekil Oral Çözelti Tozu
Hayvanlar Buzağı | Civciv | Hindi | Kanatlılar | Kuzu | Oğlak | Piliç | Tavuk
Firma Topkim
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

BİLEŞİMİ

AVİT-K krem renkte homojen görünümlü tozdur. Suda %1 den düşük konsantrasyonlarda erir. 100 gram içinde:

Vitamin A........................................ 2 000 000İ.U.

Vitamin K3.................................... 800 mg mevcuttur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

A vitamini, diğer fonksiyonlarının yanısıra, epitel dokularının normal yapılarının korunmasında, tüm mukoza yüzeylerini örten epitel hücrelerinin direncinin artırılmasında, enfeksiyon etkenlerine karşı mukozalardaki lokal immunbiyolojik savunmada enfeksiyon etkenlerinin mukoza engelini aşarak vücuda girişlerinin engellenmesinde ve mukoza defeküerinin iyileşmenin hızlandırılmasında çok önemli fonksiyonlara sahiptir.

K vitamini, pıhtılaşma faktörlerinden protrombin, Faktör VII, Faktör IX ve Faktör X' un karaciğerde sentezlenmesinde rol oynar. Kanamalı hastalıklarda vücudun K vitamini ihtiyacı artar. A vitamini vücutta sentezlenmez; mutlaka dışardan yemle veya takviye şeklinde alınması gerekir. K vitamini yemlerde mevcut olduğu gibi, barsak mikroflorası tarafından da sentezlenir. Başta Koksidiyoz olmak üzere, kanamalı hastalıklarda vücudun A ve K vitamini ihtiyacının artmasına karşılık, tüketiminin azalması ve bu hastalıklara karşı kullanılan çeşitli antibakteriyel ilaçlar yüzünden K vitamini sentezinin düşmesi sebebiyle, hastalık ve nekahat süresince, içme sularıyla A ve K vitaminleri takviyesi zorunlu hale gelebilir.

HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL KLİNİK BİLGİLER, ÖNERİLER

K vitamini fazlalığının herhangi bir riski yoktur. Kuzu, buzağı, oğlak ve diğer genç memelilerin A vitamini toleransı çok geniştir. Kanatlılarda A vitamini fazlalığı salonca yaratabilir. Normal olarak 3-5 günlük kür uygulanması ve kürü tekrarlamak gerektiğinde 1 hafta ara verilmesi uygun olur.

İSTENMEYEN YAN ETKİSİ

Belirtilen doz ve uygulama süresinde istenmeyen yan etkisi görülmez.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Diğer ilaçlarla geçimsizliği yoktur.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, ÖNLEMLER

Tavsiye edilenden yüksek dozların uzun süre kullanılması halinde yol açabileceği A vitamini fazlalığı, büyümenin duraksamasına, osteodistrofi, kemiklerin kolay kırılabilmesi, kıkırdak matriksi tahribatı gibi iskelet ve eklem bozukluklarına ve karaciğerde yağ dejenerasyonuna sebebiyet verebilir. Doz tavsiyelerine ve uygulama sürelerine uyulması önerilir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç kalıntı arınma süresi (ik.a.s.): Et ve süt için kalıntı arınma süresi "0" gündür.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Oda ısısında (< 25 °C), rutubetsiz yerde depolayınız. Raf ömrü : Üretim tarihinden itibaren 2 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içinde 100 gram suda eriyebilir toz ihtiva eden 10 adet alüminyum folyo poşetlerde, 500 gram'lık toz ihtiva eden polietilen kavanozlarda ve 1000 gram'lık toz ihtiva eden polietilen kavanozlarda.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.