MAXİ–VİT 9
Etken Maddeler Nikotinamid | Pantothenol | Vitamin A | Vitamin B1 - Tiamin | Vitamin B12 - Siyanokobalamin | Vitamin B2 - Riboflavin | Vitamin B6 - Piridoksin | Vitamin D3 - Kolekalsiferol | Vitamin E - Tokoferol
Farmasötik Grup Vitamin
Farmasötik Şekil Enjektabl Çözelti
Hayvanlar At | Buzağı | Keçi | Koyun | Kuzu | Sığır | Tay
Firma Bavet
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.

MAXİ–VİT 9
Enjeksiyonluk Çözelti
Veteriner Vitamin

BİLEŞİMİ

MAXİ-VİT 9 Enjeksiyonluk Çözelti; berrak sarı renkli enjeksiyonluk çözelti halinde olup her ml’sinde;

Vitamin A                               15.000 IU
Vitamin D3                               1.000 IU
Vitamin E                                 20 mg
Vitamin B                               12 mg
Vitamin B                                7 mg
Vitamin B6                                 5 mg
Nicotinamide                             35 mg
Pantothenol                               25 mg
Vitamin B12                              50 mcg bulunur

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER

MAXİ-VİT 9, yağda ve suda eriyen 9 vitaminin dengeli kombinasyonunu içeren enjeksiyonluk bir çözeltidir. Enjeksiyonluk su üründe ana taşıyıcı olmakla beraber suda sınırlı çözünen vitaminlerin çözünürlüğü formülasyona ilave edilen yardımcı maddelerle kolaylaştırılmıştır. Formulasyon ürünün kullanımı sırasında oluşabilecek ağır metalleri bağlayacak, oksidasyonu ve bakteriyel kontaminasyonu önleyecek özellikler taşımaktadır. Vitaminler protein, şeker ve yağların metabolizmasına giren birçok enzimin ve nörotransmitterlerin yapısında yer alarak vücutta enzimatik tepkimelere karışırlar.

MAXİ-VİT 9’un içerdiği yağda eriyen vitaminlerden A vitamininin başlıca biyolojik fonksiyonları epitel dokunun desteklenmesi, bütünlüğünün korunması ve onarımını sağlar, gece körlüğünü (niktalopi) önler. A vitamini eksikliklerinde epitel dokuların bütünlüğü bozulur, hiperkeratozis tipinde bozukluklar gelişir. Büyüme duraklar ve verimlilik azalır. Vitamin A güçlü bir anaboliktir. D vitamini vücutta kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenler ve biyolojik kullanımını artırır. İskeletin gelişmesi ve sertleşmesi ile ilgili kanatlılarda yumurta kabuğunun oluşumu ve sağlamlaşmasını sağlar. Aynı vitamine bağlı eksiklik durumlarında kalsiyum ve fosfor metabolizması bozulur. Raşitizm ve osteomalazi gibi kemik hastalıkları ile iskelet bozuklukları baş gösterir. E vitamini antioksidan özelliğinden dolayı, serbest oksijen gruplarını etkisiz hale getirir. Yapılarında birden çok doymamış bağ bulunduran, hücre zarının yapıtaşlarından olan yağ asitlerinin oksitlenmelerini önler ve biyolojik yarı ömürlerini uzatır. Yağda eriyen vitaminlerden Vitamin A, Vitamin Dve Vitamin E ağız yoluyla verildiklerinde ince barsak epitel hücrelerinden kolaylaştırılmış difüzyonla emilir. Önce lenf dolaşımına girerler ve lipoproteine bağlanarak kan dolaşımına geçerler.

MAXİ-VİT 9, suda eriyen vitaminlerden Vitamin B(Tiamin), Vitamin B(Riboflavin), Vitamin B(Pridoksin), Nicotinamide, Pantothenol ve Vitamin B12 içerir. Normal şartlarda B grubu vitaminleri geviş getirenlerde günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarda sindirim kanalı bakterileri tarafından sentezlenirler. Ancak sindirim sistemi hastalıkları, absorbsiyon bozuklukları, sürekli iştahsızlık gibi durumlarda hızla tükenirler ve ara metabolizmada rol aldıklarından eksikliklerinde metabolik olayların hızı önemli oranda azalır. Bunlara ilave olarak vitamin ihtiyaçları beslenmeye (kesif yem, kuru ot, süt/ süt ikameleri vb), gebelik, ruminasyonun başlayıp başlamaması gibi durumlara bağlı olarak farklılık gösterebileceğinden vitamin preparatları mevsimsel ve fizyolojik değişikliklere/ihtiyaçlara paralel olarak düzenli şekilde kullanılmalıdır. Suda eriyen vitaminler ağız yoluyla verildiklerinde sindirim kanalında etkin veya basit taşıma sistemiyle emilirler. Emilim sonrası dokulara hızla dağılır ve depolanırlar. İhtiyaç fazlası vitaminler idrar yoluyla atılmaktadır.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR

Ürünün tekrarı, hangi endikasyonla ilgili olarak kullanılıyor ise veteriner hekim tarafından uygun görülen aralıklarla yapılır. Gebeliklerin son 1/3’ünde uygulandığında, yavrunun sağlıklı bir şekilde gelişimine destek sağlar.

İSTENMEYEN ETKİLER

Enjeksiyonun yapıldığı yerde, yapıldıktan kısa bir süre sonra kendiliğinden geçen küçük bir reaksiyon oluşabilir. D3 vitamininin yüksek dozlarda ve uzun süre verilmesi, kemiklerden kalsiyum (Ca) ve fosforun (P) salıverilmesine ve böylece bu iyonların kan dolaşımındaki seviyesinin artmasına yol açabilir. Bunun sonucunda bazı yumuşak doku ve organlarda kireçlenme görülebilir. A vitamini aşırı şekilde kullanılır ise hipervitaminozise yol açabilir.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Bilinen ürünlerle birlikte kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak gebelik önleyici maddeler, sülfonamidler, Ca ve fosforlu mineral karışımı maddeler Vitamin A’nın parçalanmasını hızlandırdığından birlikte kullanılmaları önerilmez.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI

İlaç kalıntı arınma süresi ( i.k.a.s.): Et ve süt için ‘0’ gündür.

KONTRENDİKASYONLARI

Ürünün bilinen kontrendikasyonu yoktur.

GENEL UYARILAR

Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ

Raf ömrü üretim tarihinden itibaren 2 yıldır. Ürünü serin ve karanlık yerde muhafaza ediniz. Açılmış ürün 4 hafta içinde tüketilmelidir.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

Karton kutu içinde 20 ml, 50ml ve 100 ml’lik Tip II amber renkli cam şişelerde sunulmaktadır.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.