BİO-AMOXY
Etken Maddeler Amoksisilin (Amoxicillin)
Farmasötik Grup Antibakteriyel
Farmasötik Şekil Oral Çözelti Tozu
Hayvanlar Hindi | Piliç | Tavuk (Et)
Firma Bio-Vet
Kullanım Sahası, Endikasyonlar, Kullanım Şekli ve Dozu Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Prospektüs

BİLEŞİMİ
1 g'da 800 mg. Amoksisilin baza eşdeğer Amoksisilin trihidrat içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Bio-AMOXY Oral Çözelti Tozu, amoksisilin'e duyarlı birçok Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere karşı bakterisid etkili, geniş spektrumlu bir formülasyondur. Amoksisilin, beta-laktam grubu yarı sentetik bir penisilin olup, bakteri hücre duvarı sentezini inhibe eder.

Bakterilerin amoksisiline duyarlılığı şöyledir:
Duyarlı bakteriler: Beta hemolitik Streptococcus sp.'leri de içeren çoğu Gram pozitif bakteriler (Strep. agalactiae, S. canis, S. zooepidemicus, S. dysgalactiae, S. suis, S. uberis, Bacillus anthracis, Actinomyces sp., çoğu Corynebacter sp., Erysipelothrix rhusiopathiae, çoğu Listeria monocytogenes), bazı anaeroblar (Clostridium sp., çoğu Fusobacterium sp., bazı Bacteroides sp.), bazı Gram negatif aeroblar (Haemophilus somnus), Borrelia sp., Leptospira sp., Actinobacillus sp., Haemophilus sp., Moraxella sp., Pasteurella sp.

Bio-AMOXY Oral Çözelti Tozunun oral yolla uygulanması sonrası amoksisilin, iyi bir şekilde emilir ve süratle vücut sıvılarına ve dokularına yayılır. Özellikle solunum ve üriner sistem organları, yumuşak dokular, deri ve mukozalarda yüksek yoğunluklara ulaşır. Vücuttan idrar yoluyla atılır.

KULLANIM YERİ ve ENDİKASYONLARI
Etlik piliç ve hindilerde amoksisiline karşı duyarlı Gram pozitif ve Gram negatif mikroorganizmaların neden olduğu sistemik ve lokal bakteriyel enfeksiyonların sağaltımında kullanılır. BİO-AMOXY Oral Çözelti Tozu, Streptococcus sp., Staphylococcus sp., Pasteurella sp., Salmonella sp., Haemophilus sp., Clostridium sp. ve E.coli'nin neden olduğu enfeksiyonların sağaltımında kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
Etçi tavuk ve hindilerde içme suyunda eritilerek oral yolla kullanılır. Veteriner hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde sağıtıcı dozu 20 mg/kg C.A. gün'dür. Uygulamaya 3-5 gün devam edilir. Günlük uygulamalarda süreklilik gerekli değildir. Günlük doz bir defada verilebilir. Doz pratik olarak yandaki gibi hesaplanır:

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s); eti için yetiştirilen tavuklarda ve hindilerde 7 gündür. İnsan tüketimi için yumurta elde edilen tavuk ve hindilere uygulanmaz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
500 g ve 1000 g'lık polietilen kavanozlarda takdim edilmiştir.

Yorumlar (0)
Bu bölümü görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tıklayınız.